- Społeczeństwo potrzebuje czasu, aby dostosować się do nowych mieszkańców. Im większe są różnice kulturowe, tym więcej czasu zajmuje europejskim społeczeństwom adaptacja do tej sytuacji – mówi prof. Konrad Pędziwiatr, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, ekspert do spraw migracji.
Zróżnicowanie religijne i etniczne odgrywa istotną rolę. Prof. Pędziwiatr zauważa jednak, że wiele problemów związanych z muzułmańskimi społecznościami w Europie wynika nie tylko z ich odmienności religijnej, ale także z różnic klasowych.
- W Stanach Zjednoczonych problem słabej integracji muzułmanów jest praktycznie nieobecny, ponieważ przybywają tam głównie przedstawiciele klasy średniej i wyższej, którzy tworzą miejsca pracy, a nie ich szukają. W Europie natomiast wiele problemów z integracją tej grupy wynika nie tyle z różnic religijnych, co z gospodarczych przemian, które prowadziły do masowych zwolnień w przemyśle, utrudniając im znalezienie nowej pracy. Kluczową kwestią jest zdolność państwa do promowania integracji i tworzenia przestrzeni do spotkań ludzi, nie tylko w środowisku pracy – podkreśla.
- W ostatnich latach nacisk położono na przyciąganie osób bliskich kulturowo, jednak to nie zawsze musi działać. Wielokulturowość nie dotyczy wyłącznie etniczności, języka czy koloru skóry, ale także stylu życia, klasy społecznej oraz sposobu myślenia i funkcjonowania. Te aspekty nie zawsze są związane z religią czy etnicznością. Zwracam na to szczególną uwagę, zwłaszcza gdy pojawiają się opinie rasistowskie lub sugerujące, że biali katolicy będą zawsze idealną grupą do osiedlania się w Polsce – uważa.
- Jeśli spojrzymy realistycznie, to takich ludzi po prostu nie ma. Zasoby potencjalnych imigrantów z miejsc uznawanych za kulturowo bliskie Polsce są praktycznie wyczerpane. Tymczasem mamy ogromne potrzeby, zwłaszcza w sektorze medycznym, co wkrótce może stać się poważnym problemem – twierdzi gość Igora Janke.
Całość rozmowy w Układzie Otwartym:
---
Zachęcam do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.
Strona Autora: igorjanke.pl
Inne tematy w dziale Polityka