- Lepiej szukać argumentów na jej korzyść w tym, że jest osobą postępową, rzeczniczką sprawiedliwości i dbającą o interesy zwykłego obywatela. To nie jest pusty slogan — tak właśnie postępowała jako prokurator, gdy miała okazję zajmować się takimi sprawami – mówi prof. Andrzej Mania, amerykanista UJ.
Igor Janke stwierdza, że gdyby wygrała wybory, byłaby mniej samodzielna i bardziej zależna od swojej partii i otoczenia. Natomiast na Trumpa trudno wpłynąć – on bardzo kontroluje swoje otoczenie.
- Wszyscy są od kogoś zależni. Nad Trumpem panuje jego myślenie biznesowe, co w pewien sposób go paraliżuje. Nie jest przygotowany mentalnie do roli mediatora – jest nastawiony na wydawanie komend, działanie i dążenie do celów przez pryzmat interesów, czasem pojmowanych w dość prostacki sposób. Ma jednak duże umiejętności showmana, potrafiącego przyciągnąć uwagę – zaznacza profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Trochę mnie zaniepokoiło, że tak wielu ludzi ze sfery biznesu, w tym Elon Musk, okazało mu poparcie. Nic dziwnego, skoro za Trumpem idą różnego rodzaju sugestie podatkowe, które byłyby dla nich korzystniejsze. To na pewno nie byłoby zaakceptowane przez jego konkurentkę - Harris. Państwo amerykańskie nie jest producentem niczego, żyje w dużej mierze z systemu podatkowego, który dostarcza mu olbrzymie źródła dochodów, a sposób dystrybucji tych dochodów decyduje o typie polityki. Ta dystrybucja może ponownie zasilić najbogatszych albo, jak chcieli Biden i Harris, w większym stopniu pomóc biedniejszym – podkreśla.
- Jeśli Harris zostanie prezydentem, dotychczasowa polityka wobec Polski i Ukrainy z pewnością będzie kontynuowana. Ameryka jest głęboko zaangażowana w ten proces. Warto pamiętać, że wznowienie produkcji wielu rodzajów broni w Ameryce napędza gospodarkę. Wojna jest nieszczęśliwym wydarzeniem dla ludzi, ale czasami bywa korzystna dla gospodarki w krótkoterminowej perspektywie – twierdzi.
- Przez cztery lata zasiadała w gabinecie, uczestniczyła w różnych rozmowach nieformalnych i w pewnym stopniu przesiąknęła myśleniem Bidena. Jednak naturalnie będzie dążyć do znalezienia formuły odpowiadającej jej własnym wyobrażeniom. Bardzo ważne będzie jaki wybierze zespół doradców oraz jakiego wiceprezydenta – uważa profesor.
Kto będzie wiceprezydentem? To podstawowa kwestia, uważa prof. Mania. - Ona musi dobrze wybrać. Powinien to być biały Amerykanin, klasyczny protestant, najlepiej z tzw. swing states - dodaje.
Całość rozmowy w Układzie Otwartym:
Fot. X.com
---
Zachęcam do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.
Strona Autora: igorjanke.pl
Inne tematy w dziale Polityka