Układ Otwarty Układ Otwarty
226
BLOG

10 barier, które nie pozwala Polakom mieć więcej dzieci. Czy można to zmienić?

Układ Otwarty Układ Otwarty Społeczeństwo Obserwuj notkę 15
- Polaków co do zasady nie trzeba zachęcać do posiadania dzieci. Polacy chcą, ale są bariery, które powodują, że nie realizują swoich intencji. Luka między idealną liczbą dzieci, a realizowaną w Polsce należy do najwyższych w Europie – mówi Mateusz Łakomy, autor książki pt.” Demografia jest przyszłością. Czy Polska ma szansę odwrócić negatywne trendy?”.

- To, co możemy zrobić, to dyskutować na tematy rzeczywiście wpływające na dzietność. W przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i błędnych wyobrażeń na ten temat. Potrzebne jest rzetelne zrozumienie i dotarcie do organizacji pozarządowych oraz do wszystkich zainteresowanych, aby dowiedzieć się, jak naprawdę wygląda sytuacja – uważa.

- Na przykład w Polsce powszechny jest mit, że mamy 30% rozwodów, co nie jest prawdą. Rozpada się około 10% małżeństw. Ten mit wynika z nieprawidłowej interpretacji danych. Porównuje się liczbę rozwodów w danym roku do liczby małżeństw w tym samym roku, zapominając, że rozwodzą się i pobierają się różne osoby. Rozwodzą się przede wszystkim roczniki z lat 80. i 90., a pobierają się osoby urodzone na początku 2000 roku – zaznacza.

- Każdy z nas ma swoje szczególne zainteresowania. Musimy zrozumieć, co wpływa na dzietność i co stanowi barierę dla posiadania dzieci, a następnie działać w swoim obszarze. Nawet jeśli jesteśmy po prostu mamą, tatą czy bratem, powinniśmy starać się, aby nasze związki i sposób wychowywania dzieci lepiej na nie oddziaływało. Zapewniajmy im czas, uwagę i ciepło, a także starajmy się rozwiązywać konflikty i trudności, które napotykamy – twierdzi Łakomy.

- Jeśli chodzi o działania państwa w tym obszarze, musimy pamiętać, że jest to proces systematyczny. Nie ogranicza się tylko do polityki rodzinnej, która obejmuje ulgi podatkowe czy budowanie żłobków. To także kwestie edukacji, mieszkań, zdrowia psychicznego, opieki zdrowotnej i wielu innych. W każdym z tych obszarów musi być osiągnięty akceptowalny poziom. Podobnie jak w armii, gdzie wszystkie rodzaje sił zbrojnych muszą dobrze funkcjonować – lotnictwo, rozpoznanie, dowodzenie – aby odnieść sukces, tutaj także wszystkie systemy muszą działać sprawnie. Na dzietność wpływa system systemów. Na przykład, jak poprawić umiejętności czytania wśród chłopców w szkole podstawowej. To szczegółowa wiedza, ale krok po kroku, rozwiązując problemy edukacyjne, mieszkaniowe i opiekuńcze, możemy osiągnąć zamierzony efekt – stwierdza ekspert od demografii.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (15)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo