Zdaniem Anny Marii Dyner, ekspertki PISM, pomimo sankcji ze strony Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, Rosja nie jest izolowana - Ten kawałek świata, który reprezentujemy, nie jest jedynym punktem odniesienia. Rosja jest aktywna w Azji, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Ameryce Południowej. W tych regionach Rosja jest dobrze odbierana.
Dodatkowo, Dyner podkreśla rosyjski sprzeciw wobec hegemonii Stanów Zjednoczonych. W krajach Ameryki Południowej i szerszej Ameryki Łacińskiej taka postawa bardzo dobrze rezonuje, gdyż z ich perspektywy Stany Zjednoczone zawsze usiłowały narzucić swój porządek nie licząc się z oczekiwaniami miejscowej ludności.
Rosja współpracuje również Chinami i Indiami. Indie, jak podkreśla ekspertka PISM, nie prezentują jednoznacznie prozachodniej postawy, dążą do równowagi pomiędzy Zachodem a Rosją i nie odrzucają rosyjskiej perspektywy. - Rosja i Chiny współpracują zarówno gospodarczo, jak i politycznie, dążąc do multipolarnego układu światowego. Oba kraje podkreślają konieczność obecności wielu centrów władzy, a to z kolei wpisuje się w rosyjską narrację, że świat nie powinien być jednobiegunowy – dodaje.
- Wśród tych państw można zauważyć tendencję do myślenia w kategoriach wpływów, gdzie każdy hegemon dzieli świat na swoje regiony, a obce ingerencje nie są mile widziane. Oczywiście istnieją obszary styku, jednak niestety, mając na uwadze położenie geograficzne, Polska znalazłaby się na linii tektonicznej, co nie wróżyłoby niczego dobrego – zauważa gość Igora Janke.
Rosja, według niej, nie przegrywa tej wojny. Anna Maria Dyner zwraca uwagę, że dla wielu państw na świecie jest to konflikt o niewielkim znaczeniu i kwestia ukraińska nie jest kluczowym punktem ich zainteresowania.
Czy Putin może wygrać? Dlaczego Rosja nie jest izolowana na arenie międzynarodowej? Jaki jest najczarniejszy scenariusz tej wojny? Czy Rosja może rozszerzać front o kolejne kraje? Jak państwa zachodnie mogą pomóc Ukrainie wygrać? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.
Fot. Wikipedia
---
Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.
Strona Autora: igorjanke.pl
Inne tematy w dziale Polityka