- Osoby, które będą miały kluczowy wpływ na kształtowanie polityki europejskiej, wyraźnie podkreślają, że idea Europy wielu prędkości jest zupełnie nieakceptowalna dla każdego rządu w Polsce. Katarzyna Pisarska, przewodnicząca rady Fundacji Pułaskiego, prognozuje zdecydowany sprzeciw w tej kwestii.
- Warto zaznaczyć, że w Unii Europejskiej aż 80% kwestii jest rozstrzyganych w drodze głosowania większościowego. Ponadto, takie głosowania są stosunkowo rzadkie, ponieważ większość decyzji opiera się na konsensusie. Głosowanie jest tylko wymagane w sytuacji, gdy istnieje istotna sprawa, którą większość krajów popiera, ale jedno lub dwa kraje ją blokują. W takim przypadku może dojść do głosowania, jednak w rzeczywistości jest to zdarzenie rzadkie. Metoda większościowa obejmuje obszary od polityki rolniczej po politykę handlową. Wyjątkiem jest polityka zagraniczna i bezpieczeństwa, gdzie obowiązuje specjalna procedura, wymagająca jednomyślności państw członkowskich – mówi Katarzyna Pisarska.
W książce Igora Janke zatytułowanej "Siła Polski", Marek Cichocki podnosi argument, że Polska mogłaby rozważyć możliwość przedstawienia alternatywnych propozycji, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa. Jednym z tych pomysłów jest uwzględnienie w sposobie liczenia głosów również nakładów finansowych państw na obronność.
- Wszystko jest osiągalne, pod warunkiem że podejmiemy inicjatywę, wypracujemy pomysł i go przedstawimy. W Unii Europejskiej proces debaty nad reformami to trudny proces, który wymaga konstruktywnego podejścia, a najlepiej - podejścia proaktywnego. Oznacza to, że musimy mieć własny pomysł, propozycję i przekonać partnerów do naszej koncepcji. W ramach propozycji niemiecko-francuskiej istnieją tzw. wytrychy. Chociaż większościowa zasada głosowania ma być stosowana w obszarze polityki zagranicznej, to jednak państwa członkowskie nadal będą miały możliwość wyrażenia sprzeciwu w określonych sytuacjach. Nie możemy więc mówić, że ta opcja zostanie całkowicie wykluczona – podkreśla gość Układu Otwartego.
Jak może się zmienić polska polityka zagraniczna? Jak reaguje UE na światowe konflikty? Jaka będzie polityka nowego rządu wobec rozszerzenia i nowego modelu głosowania w UE? Jakie jest niebezpieczeństwo wspólnej unijnej polityki zagranicznej dla Polski? Jakie formaty regionalne powinny być rozwijane? Czy kontrakty zbrojeniowe będą rewidowane? Jakie będą relacje z Niemcami? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.
---
Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.
Strona Autora: igorjanke.pl
Inne tematy w dziale Polityka