Układ Otwarty Układ Otwarty
404
BLOG

Czego brakuje Unii Europejskiej?Czy Polska może mieć większy wpływ w Brukseli?

Układ Otwarty Układ Otwarty UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
- Unia Europejska opiera się na przestarzałej filozofii, która nie odpowiada wyzwaniom współczesnego świata. Moim zdaniem UE oraz jej elity w dużej mierze tkwią w miejscu, podczas gdy świat dynamicznie ewoluuje i się zmienia - mówi prof. Marek Cichocki, Collegium Civitas.

- Stany Zjednoczone są o wiele bardziej elastyczne pod tym względem, pomimo panujących tam wewnętrznych konfliktów. Widać, że zarówno obecna, jak i poprzednie administracje starają się odpowiednio reagować na wyzwania. W przeciwieństwie do Europy, USA zachowują zdolność do strategicznego myślenia i podejmowania działań - twierdzi.

Igor Janke zaznacza, że łatwiej zarządzać jednym organizmem niż 27 odrębnymi organizmami, gdzie konieczne jest ustalanie każdej kwestii i negocjowanie zasad dotyczących wspólnego rynku.

Według Marka Cichockiego, nie chodzi tylko o struktury, lecz o zdolność do politycznego i strategicznego myślenia oraz elastyczność w reagowaniu na wyzwania rzeczywistości. Cichocki uważa, że w porównaniu z tym przykładem Unia Europejska wydaje się być bardzo dogmatyczna i skostniała, co według niego prowadzi do utraty jej znaczenia.

- Z drugiej strony, jeśli spojrzymy na to, jak wyglądają Stanach Zjednoczonych po 2008 roku, według liczb, wygląda to dobrze. Jednak jeśli przyjrzymy się życiu przeciętnego Amerykanina, obraz nie jest już tak korzystny. Rozwarstwienie społeczne w porównaniu do 2008 roku znacznie się zwiększyło, a grupa osób zarabiających ogromne sumy jest bardzo mała, podczas gdy wiele stanów ma trudności. Unia Europejska, dzięki swojemu podejściu socjalno-regulacyjnemu, stara się ograniczać tego rodzaju problemy - mówi Igor Janke.

- Różnica między Europą a Stanami Zjednoczonymi nie polega na tym, że Amerykanom żyje się lepiej, a Europejczykom gorzej. Problemy występują zarówno tutaj, jak i tam. W rzeczywistości, dane dotyczące rozszerzania się ubóstwa, zwłaszcza w Europie Południowej, są niepokojące. Burzą one pewien mit o Europie jako miejscu, gdzie wszyscy cieszą się wyższym standardem życia - sytuacja już tak nie wygląda. Jednakże, gdy mówię o zdolności do strategicznej elastyczności, do szukania odpowiedzi na wyzwania i zagrożenia, dostrzegam tę umiejętność w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy w Unii Europejskiej jej brakuje. Wydaje się, że UE stoi w miejscu, pomimo dużej aktywności, gromadzenia nowych kompetencji i władzy. Co więcej, z perspektywy globalnych zmian, wydaje się, że UE się cofa - podkreśla prof. Marek Cichocki.

Czy Europa ma szansę wzmocnić się i rozszerzyć? Co się dzieje z Europą? Jakie interesy mają Niemcy w UE? Czy Polska może mieć większy wpływ na decyzje unijne? Czy państwa skandynawskie mogą być strategicznym sojusznikiem Polski? Grupa Wyszehradzka jest nam jeszcze potrzebna? Całość rozmowy do obejrzenia na kanale Układu Otwartego.

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (7)

Inne tematy w dziale Polityka