- Szczyt NATO nie przyniósł bezpośredniej decyzji dotyczącej przyjęcia Ukrainy do NATO, jednak wciąż pozostaje to w grze i jest nadal omawiane w ramach sojuszu - mówi prof. Andrew Michta.
- Z drugiej strony Turcja wyraziła zgodę na przyjęcie Szwecji do sojuszu. Zostały zaakceptowane plany regionalne, które przyczyniają się do radykalnej transformacji NATO i powrotu do jego podstawowej roli jako sojuszu obronnego opartego na zasadzie kolektywnego bezpieczeństwa i obrony - mówi.
- Należy zawsze pamiętać, że NATO jest sojuszem suwerennych państw o zróżnicowanych priorytetach. Najważniejsze jest jednak dążenie do wypracowania konsensusu i podejmowanie odpowiednich działań. Wejście Szwecji do sojuszu znacząco zmienia dynamikę regionu Bałtyku i północnej Europy. Nie tylko przesuwa środek ciężkości w tym obszarze, ale także zapewnia głębię strategiczną w kontekście obrony państw bałtyckich. To ogromne wydarzenie o dużym znaczeniu - zaznacza.
Czy szczyt NATO okazał się jednak sukcesem? Czy przybliżył Ukrainę do członkostwa? Co daje członkostwo Szwecji? Co oznacza utworzenie Rady NATO-Ukraina? Czy dostawy nowego sprzętu zrobią różnicę na froncie? Czy region Europy Środkowej może czuć się bezpieczniej? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.
---
Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.
Strona Autora: igorjanke.pl
Inne tematy w dziale Polityka