Zdolności wojskowe Rosji to obecnie mieszany obraz. Z jednej strony można zauważyć znaczne osłabienie sił lądowych. Zdolności operacyjne i manewrowanie siłami lądowymi zostały poważnie uszczuplone. Z drugiej strony zarówno marynarka wojenna, jak i siły lotnicze pozostają wciąż nietknięte. W związku z tym, nasze wcześniejsze założenia dotyczące rosyjskiej armii powinny zostać skorygowane - mówi prof. Andrew Michta.
- W naszych analizach nieco przecenialiśmy Rosjan. Jednakże, Rosjanie zaprezentowali kilka bardzo interesujących aspektów. Przede wszystkim uczą się sposobu walki armii ukraińskiej i wyciągają wnioski z tych doświadczeń. Zwłaszcza jeśli chodzi o budowę instalacji obronnych. Dodatkowo udowodnili, że mogą walczyć, jednocześnie się mobilizując - twierdzi.
Zdaniem prof. Andrew Michty na Zachodzie wyszkolenie natowskiego żołnierza wymaga czasu i odpowiedniego przygotowania. Jednak Rosjanie podchodzą do tego zupełnie inaczej. Dla nich pojęcie gotowego żołnierza do walki na froncie jest zupełnie odmienne.
Obserwując zasoby amunicji Zachodu w porównaniu do tego, czym Rosjanie wciąż dysponują, gość Igora Janke jest mocno zaniepokojony. - Nadal posiadają znaczne postsowieckie zapasy amunicji oraz zmodernizowane elementy swojego arsenału. Przede wszystkim chodzi o atakujące łodzie podwodne, które udało się zmodernizować wykorzystując przy tym zachodnią technologię. W rezultacie, Rosjanie nie są tak silni, jak twierdzą, że są, ale jednocześnie nie są tak bardzo słabi - podkreśla.
Andrew Michta, odnosząc się do niepowodzenia rosyjskich pocisków hipersonicznych Kindżał, podkreśla, że skuteczne zestrzelenie tych rakiet przez Ukraińców nie zależy wyłącznie od samej technologii. Jego zdaniem chodzi o systemy systemów. Cała obrona musi być wielowarstwowa, zintegrowana i wykorzystywać aktywa satelitarne, naziemne i powietrzne. I dodaje, że nie istnieje magiczny system uzbrojenia, który nagle przeważy nad wszystkim.
Czy Zachód nadal boi się Rosji? Czy Rosja może zostać pokonana? W jakim momencie wojny jesteśmy? Jak wyglądają dzisiejsze zdolności wojskowe Rosji? Ile kosztuje Amerykanów wspieranie Ukrainy? Dlaczego Chiny mogą być największym wygranym w tym konflikcie? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych Układu Otwartego.
---
Zachęcamy do
wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.
Inne tematy w dziale Polityka