Układ Otwarty Układ Otwarty
78
BLOG

Czy w Turcji nadchodzi rewolucja? Walka o władzę - Karol Wasilewski

Układ Otwarty Układ Otwarty Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Lider opozycji sygnalizuje, że ich głównym celem w kwestii polityki zagranicznej będzie poprawa relacji z państwami zachodnimi, aby przywrócić przewidywalność Turcji w stosunkach międzynarodowych. Państwo będzie opierać się na tradycyjnym sposobie prowadzenia dyplomacji, a nie na polityce zagranicznej opartej na faktach dokonanych, do których wszyscy muszą się dostosować. Opozycja dążyć będzie do budowy zaufania i stabilności w relacjach z innymi państwami - mówi Karol Wasilewski, założyciel Instytutu Badań nad Turcją.

Zdaniem Karola Wasilewskiego jeśli wybory wygra Recep Erdogan, oczekiwać można kontynuacji obecnej polityki, czyli dalszego wzmacniania relacji z państwami autorytarnymi, a także zwiększenia aktywności w regionie Azji oraz poszukiwania alternatywnych kierunków działań.

Gość Układu Otwartego uważa, że w kwestii Ukrainy, nie należy spodziewać się większych zmian, ponieważ opozycja popiera obecną politykę władz. Niemniej jednak, ich podejście do Władimira Putina będzie mniej ideologiczne. W związku z tym, jego zdaniem stosunki z Rosją ulegną pogorszeniu ze względu na sposób uprawiania polityki z tym państwem.

Obecnie stosunki turecko-rosyjskie rozwijane są na poziomie liderów. Natomiast opozycja dąży do przywrócenia instytucjonalnej polityki zagranicznej, która będzie bardziej przewidywalna i stabilna, a decyzje będą opierały się na biurokratycznych procesach, a nie na kaprysach lidera. Opozycja chce w ten sposób wprowadzić do polityki zagranicznej Turcji standardy obowiązujące w przewidywalnym państwie, a nie takie, które wzbudzają niepokój i podejrzenia wśród społeczności międzynarodowej.

Karol Wasilewski podkreśla jednak, że kwestia członkostwa Szwecji w NATO będzie rozwiązana nawet jeśli Erdogan pozostanie przy władzy, ponieważ według niego po wyborach Erdogan będzie bardziej skłonny do kompromisów w tej sprawie.

- Zmiany, które wprowadził Erdogan w polityce zagranicznej będą obecne już na stałe, nawet jeśli nie utrzyma się on przy władzy. Turcja już nigdy nie będzie uważana za dobrego sojusznika w zachodniej prasie, ponieważ uważa taki tytuł za uwłaczający. Zamiast tego, jeśli opozycja dojdzie do władzy, Turcja będzie dążyć do realizacji swoich interesów w sposób asertywny, ale bardziej przewidywalny, stosując tradycyjne metody dyplomacji. Będzie bardziej otwarta na argumenty swoich sojuszników, a polityka zagraniczna będzie bardziej pragmatyczna i mniej ideologiczna - stwierdza.

Recep Erdogan zarządza Turcją już od 20 lat. Sondaże przedwyborcze pokazują, że walka o władzę będzie niezwykle wyrównana. Czy Erdogan przetrwa? Jeśli nie, co będzie to oznaczać dla Europy? Jak bardzo tureckie społeczeństwo jest podzielone? Z czego wynika duże poparcie wśród społeczeństwa dla partii Erdogana? Jak wygląda sytuacja gospodarcza w Turcji? Czy wybory w Turcji są uczciwe? Całość rozmowy na kanale Youtube oraz platformach podcastowych Układu Otwartego.

---

Posłuchaj na Spotify.

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka