Współpraca z Rosją na poziomie militarnym, energetycznym i politycznym to błąd Iranu. Ponieważ robi to tylko i wyłącznie z jednego powodu - motywacji antyamerykańskiej. W interesie Iranu nie jest współpraca energetyczna z Rosją tylko powrót na rynek energetyczny. Dążenie do sprzedaży swojej ropy i swojego gazu, czyli wypieranie Rosji z rynków - twierdzi Witold Repetowicz, Akademia Sztuki Wojennej.
Gość Układu Otwartego zwraca uwagę, że TurkStream, czyli gazociąg pompujący rosyjską ropę przez Turcję na Bałkany, wyeliminował projekt gazociągu, który miał pompować irański gaz przez Turcję do Europy.
- Iran nigdy nie miał zbieżnych interesów z Rosją czy ZSRR. Wystarczy prześledzić historię tych relacji. Dopiero na początku XXI wieku doszło do istotnego zbliżenia. A wynikało to z tego, że amerykanie pojawili się równocześnie w Iraku i w Afganistanie. [...] Warto wypominać Irańczykom, że Rosjanie mocno wspierali reżim Saddama Husajna, który nie jest lubiany przez nikogo w Iranie - mówi.
Zdaniem Witolda Repetowicza przekazywanie sprzętu do Rosji będzie kontynuowane tak długo, jak prezydentem będzie Ebrahim Ra’isi. Natomiast zaznacza on, iż w dłuższej perspektywie nie wróży przyszłości stosunkom rosyjsko-irańskim.
Dlaczego Iran przejął amerykańskie tankowce w Zatoce Perskiej? Co się dzieje między Izraelem, a Iranem? Jakie są przyczyny napięcia w relacjach irańsko-azerbejdżańskich? Czy protesty w Iranie zostały całkowicie spacyfikowane? Jakie są nastroje społeczeństwa irańskiego? Jak wyglądają stosunki irańsko-rosyjskie? O tym opowiada dr Witold Repetowicz, Akademia Sztuki Wojennej. Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych Układu Otwartego.
---
Posłuchaj na Spotify.
Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.
Strona Autora: igorjanke.pl
Inne tematy w dziale Polityka