Finlandia i Szwecja zdecydowały się dołączyć do NATO, ponieważ uważają artykuł 5 za wiarygodny i poważny instrument odstraszania. Podobnie jak Rosja. Gdyby tak nie było, po ultimatum z grudnia 2021 roku, w którym Rosja domagała się wycofania wojsk na pozycję sprzed 1997 roku, zamiast Ukrainy zaatakowałaby państwa bałtyckie i zdemontowała cały system bezpieczeństwa. Włącznie z sojuszem - mówi Wojciech Lorenz, PISM.
Artykuł 5 został sformułowany w sposób ogólny, ponieważ Kongres dążył do ochrony swoich konstytucyjnych uprawnień. To Kongres ma prawo podejmować decyzje dotyczące przystąpienia do wojny, dlatego unikał wyprzedzających deklaracji, nie znając dokładnych okoliczności, w jakich może dojść do konfliktu.
Finlandia i Szwecja uznały, że nie można wykluczyć możliwości bezpośredniej konfrontacji Rosji z NATO w przyszłości. W takim przypadku stawką będzie nie tylko status całej wschodniej flanki NATO, ale również Unii Europejskiej.
- Po przystąpieniu Finlandii do NATO, Rosja nie jest już w stanie grozić szybkim skoncentrowaniem znacznego potencjału przy granicach sojuszu w rejonie państw bałtyckich oraz przy granicy z Polską. Obecnie Rosja, uwikłana w konflikt na Ukrainie, ponosi ogromne straty. Ma dwukrotnie dłuższą granicę z NATO. Posługiwanie się przez Rosję groźbą skoncentrowania większego potencjału przy granicach sojuszu jest o wiele trudniejsze i wiąże się z większymi kosztami - twierdzi gość Układu Otwartego.
- Sojusz, wchodząc w tryb wojenny, mimo wszystko udźwignie to i rozwinie swój potencjał. Zachowując przy tym spójność zarówno ekonomiczną, jak i polityczną. Natomiast Rosja tradycyjnie nie poradzi sobie ekonomicznie. Będzie coraz bardziej pogłębiać się w problemach społecznych i politycznych - uważa.
Na ile NATO jest silne i spójne, a na ile podzielone? Czy będzie mogło realnie odstraszać Rosję? Co dla Sojuszu oznacza członkostwo Finlandii i Szwecji? Co może przynieść szczyt NATO w Wilnie? Jakie są szanse rozszerzenia NATO o Ukrainę? Całość rozmowy w Układzie Otwartym.
---
Posłuchaj na Spotify.
Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.
Strona Autora: igorjanke.pl
Inne tematy w dziale Polityka