Jaką politykę prowadzi kanclerz Olaf Scholz? Wysyła sprzeczne sygnały, mówi czasami rzeczy dla nas bulwersujące. O co tak naprawdę dzisiaj chodzi w polityce niemieckiej? Czy Niemcy tracą międzynarodową pozycję europejskiego lidera? O tym wszystkim Justyna Gotkowska, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.
- Przede wszystkim urząd kanclerski kreuje politykę Niemiec wobec wojny, Ukrainy, Rosji przez Kanclerza Scholza i dwóch jego doradców. Musi brać pod uwagę nastroje społeczne, również w Niemczech Wschodnich, które sporo różnią się od badań opinii publicznej z krajów związkowych w Niemczech Zachodnich.
- Dla Niemiec rosyjska inwazja na Ukrainę była załamaniem porządku międzynarodowego, w którym Niemcy przez lata żyły i prosperowały całkiem dobrze oraz załamaniem niemieckiej polityki wobec Rosji, Ukrainy, polityki bezpieczeństwa czy polityki energetycznej. Sytuacja ta pokazała fiasko niemieckiej polityki w naprawdę wielu obszarach. Kanclerz uważa, że zachód nie powinien za bardzo wspierać Ukrainę dostawami broni. Niemcy nie czują, że od wyniku tej wojny zależy ich bezpieczeństwo.
- Scholz nie chce scenariuszy, w których reżim Putina upadłby i w Rosji zapanowałby chaos, Rosja rozpadłaby się i to spowodowałoby konsekwencje nie do przewidzenia dla Zachodu.
-Liberałowie, Zieloni otwarcie podważają politykę Scholza. Jest gorąca debata dotycząca polityki Kanclerza wobec Rosji i Ukrainy i ogromna krytyka ze strony ekspertów, którzy zajmują się tym tematem.
Jakie są cele polityczne Scholza dzisiaj? Co oznaczają słowa Scholza o tym, że sytuacja wróci do przeszłości, gdy Putin się cofnie? Czy nie ma obawy wśród niemieckiej elity o ich politykę wobec Chin?
Posłuchaj na Spotify
Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.
Strona Autora: igorjanke.pl
Inne tematy w dziale Polityka