Współpraca Iranu z Rosją to efekt ideologicznego zacietrzewienia i rytualnego antyamerykanizmu. Ten ruch może drogo Iran kosztować, powodując szereg komplikacji w architekturze bezpieczeństwa Bliskiego Wschodu – dr Witold Repetowicz z Akademii Sztuki Wojennej, ekspert ds. Bliskiego Wschodu, w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.
- Chociaż Irańczycy oficjalnie zaprzeczają przekazaniu dronów Rosji, to i tak wiadomo, że Rosjanie nie mogliby ich dostać z innego źródła.
- Działanie Iranu jest sprzeczne z oficjalną polityką stosunków międzynarodowych, a samo społeczeństwo irańskie dalekie jest od sympatyzowania z Rosjanami. Również historycznie oba kraje nie mają dobrych doświadczeń – Iran powinien pamiętać, że Rosja dała zgodę Izraelowi na bombardowanie pozycji irańskich w czasie wojny w Syrii.
- Jednym z powodów przekazania dronów może być możliwość otrzymania od Rosji samolotów i systemu obrony przeciwlotniczej. Takie dozbrojenie Iranu doprowadzi do napięć w relacjach z państwami sunnickimi i Izraelem.
- Sztywność ideologiczna i zwrot w kierunku Wschodu są dla Iranu mało pragmatyczne. Natomiast w jego interesie byłoby dojście do porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie reaktywacji programu nuklearnego, a poprzez wprowadzenie na rynek europejski swojego gazu i ropy - pomoc w złagodzeniu skutków kryzysu energetycznego.
Jakie są przyczyny wspierania Rosji przez Iran? Jaką bronią Irańczycy mogą jeszcze dozbroić Rosję i czy ta pomoc ma szansę odwrócić bieg wojny? Czy istnieją siły nacisku, które przekonają Iran do wycofania się z tej współpracy? Dlaczego Izrael unika zajęcia stanowiska?
Namawiamy do
wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.
Inne tematy w dziale Polityka