Jak bardzo Rosja wpływa na włoską politykę? To pytanie, które zadają sobie sami Włosi. Do upadku rządu Draghiego doprowadziły 3 partie, których liderzy albo środowisko jest prorosyjskie: Forza Italia, Lega i Ruch Pięciu Gwiazd. - opowiada Tomasz Łysiak, miłośnik, znawca Włoch w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.
-Putin poprzez to, że kreuje się na obrońcę dawnych tradycji, uderza w ideologie LGBT, gender, we wszystko co idzie z rewolucją kulturową, lewicową na świecie, zaczyna jawić się jako symbol starej, mocnej, konserwatywnej władzy ludziom we Włoszech i Francji. Jest postrzegany jako obrońca kościoła, wiary, tradycji, rodziny i tym podobnych wartości. Dla wielu tych ludzi, którzy nie do końca znają i rozumieją historię Rosji Putin sprawia wrażenie szefa państwa prawie z marzeń.
Kwestia imigracyjna to temat, na którym wyrosła prawica poprzez krytykę kierunku przyjmowania imigrantów bez zastanowienia. Była to jedna z najważniejszych rzeczy we włoskiej polityce. Włoska prawica to kurs antynatowski, której bliżej do uznania, że despotą jest Unia Europejska, a nie Putin.
-Nadal olbrzymią rolę, jeśli chodzi o prawicę odgrywa Berlusconi i jego media. Berlusconi stracił autorytet i nie ma już władzy politycznej, ale pociąga za sznurki poprzez media – telewizję i prasę. W kształtowaniu opinii we Włoszech mamy partię, zwykłych ludzi, Twitter i ludzi opiniotwórczych jak dziennikarzy, którzy to wszystko spinają w całość opinii.
Będąc w kawiarni, restauracji czy pubie, najczęstszym tematem poruszanym przez Włochów będzie polityka lub sport, głównie piłka nożna. Sport jest częścią świata i kultury włoskiej.
Czy rzeczywiście to Rosjanie doprowadzili do upadku rządu Mario Draghiego? Jak Włosi patrzą na politykę? Na czym polega kultura baru we Włoszech?
Posłuchaj na Spotify
Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.
Strona Autora: https://igorjanke.pl
Inne tematy w dziale Polityka