Układ Otwarty Układ Otwarty
348
BLOG

Przemoc, fatalne warunki, brak opieki w polskich psychiatrykach

Układ Otwarty Układ Otwarty Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
- ¼ Polaków ma lub miała problemy ze zdrowiem psychicznym, to mogą być zaburzenia depresyjne czy lękowe. To wyniki sprzed pandemii. To czego doświadczają polscy pacjenci zależy od szpitala, oddziału, choroby, a także współpacjentów. Bardzo poważnym problemem jest brak kadry. Jednego z bohaterów mojej książki ktoś okradł i pobił. Bał się zgłosić temat, bo z powodu braku personelu nie mógł liczyć na obronę przed samosądem. Aneta Pawłowska-Krać, autorka książki "Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce" opowiada w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym o dramatycznej rzeczywistości polskich szpitali psychiatrycznych. Ale też o światełku w tunelu, o nowych projektach mających zmienić poziom opieki nad ludźmi cierpiącymi na psychiczne schorzenia.

- Są też szpitale, a konkretnie oddziały, w których dużo się dzieje. Są terapie, zajęcia, jest więcej kadry. Nie ma jednego schematu oddziału psychiatrycznego. Natomiast negatywne przypadki to powszechność. To nie jest margines. Ludzie potrafią być przywiązani pasem przez całą noc, nie mogą wyjść do toalety – przynajmniej tak twierdzą pacjenci. Zgodnie z polskim prawem powinien co 15 minut ktoś do takiego pacjenta, co 4 godziny jest decyzja lekarza czy można pasy zdjąć – opowiada Aneta Pawłowska – Krać. – Jest rozbieżność między tym, co opowiadają chorzy i kadra – dodaje.


- Nie ma przepisów jak traktować nowe osoby w zakładach psychiatrycznych. Nie ma procedur i zasad. Zabiera się im rzeczy, przenosi z miejsca na miejsce. Brakuje ludzkiego, ciepłego podejścia do pacjenta. W tak dużym obłożeniu pracą i przy dużym napięciu może wkraczać utwardzenie. Pacjenci najbardziej narzekają na pielęgniarki, a nie na lekarzy – wyjaśnia autorka książki.

-  W szpitalu psychiatrycznym w Szwecji jest tyle samo osób zdrowych, co chorych. Każdy ma towarzysza, to może być pracownik socjalny, nie musi być pielęgniarka. To towarzyszenie jest kluczowe. Bardzo ostrożnie podchodzi się do stosowania leków, stawia się na terapię. Przed rozpoczęciem leczenia jest bardzo kompleksowe badanie wykluczające pozapsychiczne problemy ze zdrowiem. Konsylia odbywają się w obecności wszystkich zaangażowanych w leczenie łącznie z pacjentem i jego rodziną

Jak wygląda rzeczywistość w polskich psychiatrykach? Z czym zderzają się pacjenci, ich rodziny, lekarze oraz personel medyczny? Jak wygląda leczenie psychiatryczne w Polsce? Jak wygląda leczenie psychiatryczne w Szwecji? Co to są centra zdrowia psychicznego? Jak bardzo Polacy potrzebują dostępu do leczenia psychiatrycznego? Jaki wpływ miała pandemia na zdrowie psychiczne Polaków? O tym wszystkim w rozmowie w Układzie Otwartym z Anetą Pawłowską-Krać

Posłuchaj rozmowy na Spotify.

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: https://igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (10)

Inne tematy w dziale Rozmaitości