Układ Otwarty Układ Otwarty
270
BLOG

Czy weekend mógłby być dłuższy? Praca tylko przez 4 dni w tygodniu?

Układ Otwarty Układ Otwarty Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
- 4-dniowy tydzień pracy jest nieuchronną perspektywą. Od lat 70 w krajach OECD pracuje się tylko krócej. Ty wynik postępu technologicznego i wzrostu produktywności. Przed nami cała wielka rewolucja oparta o automatyzację, robotyzację i sztuczną inteligencję. Andrzej Kubisiak, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym opowiada o tym, czy jest możliwe wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy i jakie byłyby tego skutki.

- Pierwsze wolne soboty w Polsce to jest epoka Gierka. Wszystkie wolne soboty to był jeden z postulatów Solidarności w sierpniu 1980 r. Udało się go zrealizować dopiero pod koniec lat 80., kiedy komuna już upadała. Obecnie największy eksperyment z 4-dniowym tygodniem pracy jest realizowany w Wielkiej Brytanii – opowiada Kubisiak. – Sprawdzają, jaka jest produktywność w różnych branżach – dodaje.


- Dzisiaj Polska nie jest gotowa na 4-dniowy tydzień pracy. To nie jest ten moment. Jesteśmy na etapie, żeby obserwować inne kraje i przygotowywać polską gospodarkę. Żeby dojść do 4-dniowego pracy trzeba poprawić wydajność.  To proces, który może zająć dekady. Są sektory, które trudno zautomatyzować np. budowlany – mówi ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego. – Nieprzygotowane wprowadzenie takiego tygodnia pracy spowoduje spadek konkurencyjności gospodarki i spadkiem PKB – dodaje.


- Im więcej jest czasu wolnego, tym więcej jest segmentów w gospodarce, które korzystają. Ekonomika czasu wolnego to gospodarka przyszłości. To jest drugi biznes. To też napędza „starą gospodarkę”. To jest pewna stymulacja popytu – uważa Kubisiak. – Im więcej czasu wolnego tym przestrzeń do wydawania środków będzie się poszerzać.


Co może spowodować 4-dniowy tydzień pracy? Czy Polskę stać na 4-dniowy tydzień pracy? Dlaczego świat zatrzymał się na 5 dniach pracy? Czy istnieje niebezpieczeństwo pogłębienia różnic społecznych? Czy grozi nam bezrobocie technologiczne? O tym wszystkim w rozmowie z Andrzejem Kubisiakiem w Układzie Otwartym.  


Posłuchaj rozmowy na Spotify.

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: https://igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (21)

Inne tematy w dziale Gospodarka