1542
BLOG
Dlaczego Niemcy nie rozumieją Polski i Europy Środkowej? Skąd ta fascynacja Rosją?
BLOG
-- Niemcy i Polacy powinni zawsze prowadzić dialog. Szeroki i otwarty. Tymczasem od 1989 roku była w Niemczech tendencja, żeby prowadzić ten dialog tylko z poszczególnymi partnerami. Niemcy nie rozumieli, że polskie społeczeństwo funkcjonuje inaczej – mówi w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym Thomas Urban, Niemiec, były korespondent Suedeutsche Zeitung w Warszawie, Moskwie, Kijowie i Madrycie. Dziennikarz tłumaczy, jak egoizm gospodarczy i myślenie życzeniowe Niemców dzielą Europę.
- Nie uważam, że Putin kupił Schroedera. On na pewno chętnie wziął te pieniądze z Gazpromu, ale wierzył, że jeżeli Niemcy i Rosjanie się dogadają, będzie to dobrze dla wszystkich. To myślenie było popularne w północnych Niemczech i w protestanckiej i bismarckowskiej tradycji jest wciąż żywe – tłumaczy Urban. Jego zdaniem Niemcy wierzyli w ideę: „Zmiana przez handel”, czyli że dzięki współpracy gospodarczej Rosjanie staną się normalnym, demokratycznym krajem.
- Jedynym dla mnie wytłumaczeniem współpracy Merkel z Putinem była kwestia utrzymania koalicji rządowej. Kanclerz chciała mieć spokój we własnym gabinecie. Nie było w tym ani idei, ani myśli geostrategicznej. NordStream2 był opisywany wówczas w niemieckiej prasie jako projekt, który ma dać tanią energię Niemcom. Dominowało przekonanie, że protestujący Polacy to rusofobi, więc nie należy traktować ich poważnie – opowiada niemiecki dziennikarz.
- Część Niemców ma nadzieję, że kryzys związany z wojną na Ukrainie szybko minie. Jeżeli analizujemy postawę poszczególnych partii to, poza Lewicą i AFD, które są proputinowskie, inne partie przeszły już zmianę. Poczuły się jako oszukane przez Putina. Nikt nie już ma iluzji, poza marginesem intelektualistów, wszyscy rozumieją, że Putin jest zbrodniarzem – twierdzi Urban.
Jak wyglądał dialog Niemców z Polską po roku 1989? Skąd niemiecka fascynacja Rosją? Jakie były powody współpracy Schroedera z Gazpromem, a Merkel z Putinem? Jak skuteczna była narracja rosyjska w Niemczech? Czy niemieccy politycy wpływają na dziennikarzy? Jaka jest przyszłość relacji polsko-niemieckich?
Posłuchaj rozmowy na Spotify.
Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.
Strona Autora: https://igorjanke.pl
Inne tematy w dziale Polityka