- Bracia Kliczko to dzisiaj symbole sławetności ukraińskiego boksu oraz oporu wobec rosyjskiego agresora. Ich postawa jest odzwierciedleniem determinacji ukraińskiego społeczeństwa. Krzysztof Nieczypor opowiada w Układzie Otwartym w rozmowie z Igorem Janke o karierze ukraińskich braci, politycznej drodze Witalija oraz postawie podczas wojny.
- Ich biografia ma postradzieckie korzenie, rozwijali się razem z niepodległą Ukrainą. Byli młodymi chłopcami, którzy chcieli zrobić karierę na Zachodzie. Urodzili się w Związku Radzieckim. Byli zatopieni w tej radzieckiej narracji. Tylko jeden z nich pojechał na olimpiadę, drugi został przyłapany na dopingu – opowiada Nieczypor. – Sukcesy powodują zainteresowanie wśród bokserskich menadżerów. Rozmawiają z Donem Kingiem, które próbuje zrobić na nich wrażanie udając grę na fortepianie. Witalij odkrywa podstęp. Ostatecznie podpisują kontrakt z niemiecką federacją – dodaje.
- W trakcie Pomarańczowej Rewolucji wracają z Niemiec i popierają Wiktora Juszczenkę. Witalij zakłada partię Ukraiński Demokratyczny Alians na rzecz Reform, w skrócie UDAR. Pociąga go polityka. Startuje dwukrotnie na mera stolicy – mówi Nieczypor. – Nie zawsze Kliczkowie współpracują z opozycją wobec Janukowycza. Pojawiają się plotki o ich współpracy z prorosyjskimi oligarchami. Z tych powodów Witalij podczas Euromajdanu nie staje się liderem protestów – dodaje.
- Witalij Kliczko w 2014 r. zrezygnował ze startu na prezydenta Ukrainy na rzecz Petra Poroszenki. Do tej decyzji według mediów miało dojść na skutek porozumienia w Wiedniu pomiędzy Poroszenką, Kliczko oraz wspierającym Janukowycza oligarchą Dymytro Firtasza – opowiada Nieczypor. – Ostatecznie Witalij Kliczko zostaje merem – dodaje.
Jaką rolę odgrywają bracia Kliczko we współczesnej Ukrainie? Jakie były ich relacje z ukraińskimi oligarchami? Dlaczego podczas Euromajdanu Witalij Kiczko nie został liderem protestów? Jak został merem Kijowa? Jak wyglądał konflikt pomiędzy prezydentem Ukrainy a merem Kijowa? Gwiazdy światowego boksu z tytułami doktorskimi, znajomością czterech języków, milionami dolarów na koncie, dziś stali się ikonami walki o niepodległość Ukrainy. Opowiada o nich w Układzie Otwartym Krzysztof Nieczypor z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Posłuchaj rozmowy na Spotify.
Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.
Strona Autora: https://igorjanke.pl
Inne tematy w dziale Polityka