Witam serdecznie. Kontynuuję cykl emilciński. W tym wpisie, czwartym z cyklu o nazwie: “Kosmici w Emilcinie”, zaprezentuję luźniejszy temat, związany z Emilcinem. Przyda się mała odmiana po dość trudnym, poprzednim wpisie, w którym obaliłem hipotezę o mistyfikacji skośnookich ze wschodu, i to już w pierwszym etapie. Na drugi etap obalenia tamtej hipotezy trzeba poczekać, gdyż zbieram informacje czy dostatecznie przekonałem sceptyków. A w zależności od tej oceny, dalsze obalanie będzie krótkie lub długie.
A więc, ruszajmy. Tematem tego wpisu jest przedstawienie kontekstu historyczno-społecznego wydarzeń w Emilcinie. Jak tylko się da, to nawiążę w nim do spraw związanych ze spotkaniem Wolskiego z Kosmitami, oraz do głównych bohaterów z tym związanych. Przy okazji będzie można odświeżyć, albo poszerzyć, swoją wiedzę historyczną, i nie tylko.
Można powiedzieć, że ten wpis szczególnie się przyda młodym czytelnikom, którzy się urodzili po upadku komunizmu, albo pod jego koniec. Rządzące środowiska lewicowo liberalne robiły i robią wszystko, aby wiedza Polaków o historii, a szczególnie o tamtych mrocznych kartach okresu PRL, była jak najmniejsza. I to się im udaje. A ponieważ sytuacja w Polsce jest aktualnie diametralnie różna od tej co w komunizmie, to młodym ludziom, dodatkowo, bardzo trudno wyobrazić sobie, tak z marszu, realia tamtych czasów.
Do tego dochodzi postęp techniczny, nowe technologie, to wszystko drastycznie zmieniło życie społeczne. Ponadto uwarunkowania z UE, oraz wolny rynek, bardzo zmieniły obraz Polski, czyli również charakter obszarów wiejskich. A więc zmiany są ogromne od tamtych czasów.
Zacznę analizę tego kontekstu historyczno-społecznego, od wieku XIX-ego.
Jak wiemy z historii, chłopi na początku XIX wieku nie byli posiadaczami uprawianej ziemi. Mieli różne obciążenia feudalne z dawnych czasów. W Królestwie Kongresowym, czyli w wydzielonej części zaboru rosyjskiego, zaczęto o tym mówić na początku Powstania Styczniowego. Powstańczy Rząd Narodowy uwłaścił chłopów, aby ich zjednać do walki o niepodległość. Wiosną 1863 roku włościanie w Królestwie Kongresowym zaprzestali w zasadzie świadczeń na rzecz dworów.
Teraz nawiązanie do Emilcina. Według relacji pani Rejman, przodkowie Jana Wolskiego byli chłopami pańszczyźnianymi jej pradziadka, jak wnioskuję o nazwisku Ludwiński, ewentualnie Dworakowski, który zresztą był powstańcem styczniowym i walczył o uwolnienie chłopów od pańszczyzny.
Ale wróćmy do ogólnej historii. Pod wpływem decyzji powstańców o uwłaszczeniu, sprawa ta przyspieszyła. W roku 1864, na mocy ukazu cara Rosji, Aleksandra II Romanowa, przeprowadzono nadanie chłopom na własność ziemi, którą użytkowali w rosyjskim Królestwie Polskim, zwanym również Kongresowym. Wraz z ziemią chłopi na własność otrzymali zabudowania i inwentarz.
Według słów Jana Wolskiego, gospodarstwo, w którym mieszkał on i pracował, posiedli jego przodkowie w 1864 roku. Mówił to w kontekście słynnego kamienia z polany, że już wtedy ten kamień tam był, w 1864 roku, więc Wolski nawet stwierdził, że ten kamień jest tam pewnie od 500 lat.
A więcprzodkowie Wolskiego posiedli to gospodarstwo w efekcie uwłaszczenia chłopów z 1864 roku, to warto zapamiętać, ten rok.
Na swoim gospodarstwie Wolscy mieszkali w drewnianym domu, z bodajże 1905 roku, ewentualnie 1908. Takie domy często powstawały na bazie budulca z jeszcze starszych, rozebranych zabudowań drewnianych. Tak było na przykład u moich przodków na wsi, gdzie belki z poprzedniego domu, które trafiły jako budulec do nowszego, jak ktoś w rodzinie wyliczył, rosły jako drzewa bodajże nawet w XVII wieku.
Teraz przejdźmy do okresu komunizmu. Mam nadzieję, że wszyscy wiemy, że komunizm został nam narzucony przez Stalina, za zgodą USA i Wielkiej Brytanii, wyrażonej na konferencji w Jałcie, w lutym 1945 roku. Po prostu zdradzono Polskę, niestety. Zdrada w Jałcie odbyła się po konferencji teherańskiej, a przed poczdamską. Tam podejmowano podobne zdradzieckie decyzje. I tak trafiliśmy pod sowiecki, komunistyczny but. Dobrze, że nie zostaliśmy kolejną republiką radziecką. Chyba Stalin obawiał się to zrobić ze względu na naszą bitność.
Choć nie byliśmy republiką radziecką, to w Polsce rządzili komuniści z nadania czysto rosyjskiego, czyli ZSRR, Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Była to po prostu okupacja sowiecka. Ścigano i mordowano żołnierzy niezłomnych. W lasach trwały walki, które z czasem wygasały, gdy zapełniały się więzienia i mogiły.
Nawet dwie osoby z mojej rodziny były więzione w okresie stalinowskim za oskarżenia o sprawy polityczne.
Po roku 1956, wraz z końcem epoki stalinizmu w Polsce, prześladowania opozycji nabrały łagodniejszy charakter.
W okresie stalinowskim próbowano zlikwidować gospodarstwa rolne, poprzez politykę kolektywizacji rolnictwa, oraz przez dostawy obowiązkowe. Ten trend został zatrzymany w 1956 roku, po dojściu do władzy Gomułki. Rolnictwo indywidualne przetrwało najgorszy, stalinowski okres.
CDN…
Moja baza wiedzy o Kosmitach i dowody na ich obecność: https://www.youtube.com/@piotrh.3567
Inne tematy w dziale Społeczeństwo