Jak donoszą media, dziś światło dzienne ujrzał projekt ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Projekt ustawy jest spełnieniem zapowiedzi Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, który podczas protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie deklarował, że najbogatsi z najbogatszych zostaną obciążeni daniną na rzecz osób niepełnosprawnych. Owa danina solidarnościowa jak wynika z projektu i wcześniejszych deklaracji członków rządu to to tylko część całości nowego funduszu celowego jakim ma być Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON). Fundusz ma być również zasilany również z innych źródeł takich jak: dotacje z budżetu państwa, środki pochodzące z budżetu UE, odsetki od lokat bankowych. Jednak największym źródłem finansowania i zasilenia funduszu mają być obowiązkowe składki potrącane głównie przez pracodawców od wynagrodzeń pracowników.
I tu jest pewien problem. Jak zajrzymy do uzasadnienia ustawy to przeczytamy, że obowiązkowa składka na Fundusz będzie stanowić 0,15 % podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy. Uzasadnienie sugeruje więc, że nie będzie żadnych nowych składek. Po prostu nowa składka będzie wydzielana z tego co idzie obecnie na Fundusz Pracy. Potwierdzają to również autorzy projektu czyli Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na stronie ministerstwa można przeczytać: „składka odprowadzana przez pracodawców od wynagrodzeń wynosi 2,45%. Po zmianach składka będzie pobierana w tej samej wysokości, z tym że 2,30% trafi bezpośrednio na przeciwdziałanie bezrobociu, a 0,15% na fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych.”.
Niestety przepisy projektu ustawy, który dziś ukazał się na stronie Rządowego Centrum Legislacji mówią co innego. Wynika z nich, że będzie to dodatkowa nowa, obowiązkowa składka odprowadzana od naszych wynagrodzeń. Tylko w okresie przejściowym w roku 2019 (ze względu na konieczność dostosowania systemów informatycznych ZUS) składka będzie pobierana w obecnej wysokości 2,45% na Fundusz Pracy, a następnie dzielona pomiędzy Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Od 1 stycznia 2020 r. ma od podstawy wynagrodzenia pracownika pobierana już odrębna składka na SFWON. W jakiej wysokości? Nie wiadomo. Co roku będzie to określać ustawa budżetowa. Wiadomo tylko, że „zaproponowana w projekcie ustawy obowiązkowa składka na Fundusz, która będzie opłacana przez płatników składek na zasadach analogicznych jak inne należności składkowe” Nie mniej ni więcej oznacza to, że jeżeli w 2020 roku nie zostanie obniżona składka na Fundusz Pracy to będziemy mieli nowy „solidarnościowy podatek”. Co ciekawe nie będą go płacili wszyscy – nie obejmie on bowiem samozatrudnionych osób prowadzących działalność gospodarczą.
Link do projektu ustawy: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12313810/katalog/12521612#12521612
Inne tematy w dziale Gospodarka