...nikt z was, kto nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem. (Łk 14,33)
Czytana dziś perykopa ewangelijna św. Łukasza rodzi bunt. Są tam słowa wręcz przerażające: „Jeśli kto przychodzi do mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem (Łk 14, 26).
Wyrwany z kontekstu fragment ten sugeruje, że Chrystus - ten najżarliwszy orędownik Miłości - wzywa nas do nienawiści! I to kogo: najdroższych nam i najbliższych! Ba - samych siebie!
Następne wersy wyjaśniają nam jednak, o czym naprawdę myślał Jezus, formułując tak drastyczne zdanie. Chodziło Mu o wskazanie właściwej hierarchii wartości, jaka powinna cechować Jego uczniów. Znamy ją z innych miejsc Ewangelii, zwłaszcza najważniejszego przykazania: będziesz miłował Pana Boga swego (...) a bliźniego swego jak siebie samego. Najpierw i przede wszystkim Pana Boga. Potem bliźnich. Pana Boga „ze wszystkich sił swoich” a bliźniego „tylko” jak siebie samego.
Zatem nie o uczucie nienawiści tu chodzi. Wieloznaczność słów w różnych językach nieraz zwykła sprawiać figle. W innych tłumaczeniach zamiast „nienawidzi” mamy „nie żywi mniejszej miłości” (Ks. Seweryn Kowalski), „nie wyrzeknie się dla mnie” (R. Brandstaetter).
Jezus wymaga od nas solidności i roztropności. „Bo któż z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw, a nie oblicza wydatków, czy ma na wykończenie?”(Łk 14,28) Nie jest uczniem ten, który przyszedł do Jezusa wyłącznie z ciekawości, lub odruchowego podążania za innymi. Nie jest nim ten, kto żywi wiarę wyłącznie mocą tradycji, poprzez rutynowe akty życia religijnego.
Uczniem Jezusa jest się z własnego, wolnego wyboru. Wyboru świadomego, uwzględniającego ową jasno sformułowaną przez Nauczyciela hierarchię: że przede wszystkim Bóg, potem bliźni i ja sam. Że w sytuacji granicznej On będzie najważniejszy. Nawet - jakie to trudne! - przed ojcem, matką. Przed własnym życiem.
Jak u pierwszych chrześcijan rzuconych lwom na pożarcie.
Moje zainteresowania koncentrują się wokół nauk ścisłych, filozofii, religii, muzyki, literatury, fotografii, grafiki komputerowej, polityki i życia społecznego - niekoniecznie w tej kolejności.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo