W atmosferze ogólnopolskiej dyskusji na temat przeprosin wywołanej przez środowisko byłego Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, pojawia się potrzeba zadania pytania, czy w takim razie były Prezydent racjonalnej POlski przeprosi Polaków za nieracjonalną nominację SSN Małgorzaty Gersdorf na Pierwszego Prezesa SN?
Za b. Wicepremier E.Bieńkowską mogę powtórzyć: "ale jaja, ale jaja, ale jaja". W sierpniu br. otrzymałem zaskakujące Postanowienie Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście - Północ z dnia 30.04.2015 r., sygn. 4 Ds 761/15/II o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie niedopełnienia obowiązków służbowych, tj. o czyn z art. 231 par. 1 k.k. przez ... „Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, polegającego na powołaniu w dniu 30.04.2014 r. na stanowisko Pierwszego Prezesa SN Małgorzaty Gersdorf.” (…) „ze względu na brak znamion czynu zabronionego”.
Moje zaskoczenie było tym większe, gdyż nie składałem takiego formalnego zawiadomienia o przestępstwie ówczesnego Prezydenta RP, zaś w/w postanowienie jest skutkiem lektury przez prokuraturę mojej notki blogerskiej: http://karioka.salon24.pl/641581,nieracjonalny-wybor-prezydenta-racjonalnej-polski, w której zarzuciłem SSN Małgorzacie Gersdorf, nominowanej - w dniu 30.04.2014 r. przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego na stanowisko Pierwszego Prezesa SN - brak spełnienia bezwzględnego wymogu "nieskazitelnego charakteru"(vide: art. 22 ustawy o Sądzie Najwyższym), który w kontekście wyrażonego w 2015 r. formalnego stanowiska prokuratury o „zrozumiałym niezadowoleniu i poczuciu p o k r z y w d z e n i a” pokrzywdzonego m.in. bezprawnym postanowieniem SN sformułowanym przez … obecną Pierwszą Prezes SN w postępowaniu związanym z formalnym zawiadomieniem o celowym i świadomym przestępstwie poświadczania nieprawdy (art. 271 par.1 k.k.) m.in. przez SSN M.Gersdorf, stał się jeszcze bardziej zasadny.
Skoro fotka śpiącego (a przecież ponoć, kto śpi, to nie grzeszy ;-) senatora Bogdana Pęka (na podłodze korytarza Domu Poselskiego) najprawdopodobniej przekreśliła jego dalszą karierę polityczną, czyż bezprawne, celowo prowokacyjnie poświadczające nieprawdę postanowienia, budzące (nawet zdaniem prokuratury!) "zrozumiałe poczucie pokrzywdzenia" u jej ofiary nie powinno położyć kres dalszemu obniżaniu autorytetu SN przez SSN M.Gersdorfi oraz implikować także tytułowe przeprosiny Polaków ze strony byłego Prezydenta RP?
Jak więc widać, prokurator zaniechał sformułowania jednoznacznego i kluczowego stanowiska dla postępowania sprawdzającego w przedmiocie tego, czy w kontekście podniesionych faktów i okoliczności, SSN M.Gersdorf spełnia wymóg "nieskazitelnego charakteru" i de facto ograniczył się j e d y n i e do nieuprawnionego zdjęcia odpowiedzialności służbowej (a w konsekwencji i karnej) z Prezydenta RP za mianowanie Pierwszym Prezesem SN sędziego bez uprzedniego zweryfikowania przez Kancelarię Prezydenta RP tego, czy kandydat spełnia wskazany wymóg ustawowy, usprawiedliwiając owe zaniechanie postępowaniem sprawdzającym w tym zakresie, które miało być dokonane (z uzasadnienia nie wynika czy zostało dokonane) w stosownej ocenie m.in. przez Krajową Radę Sądownictwa? W świetle powyższego, interesujące jest to jak i czy w ogóle KRS dokonywała oceny kandydatury SSN Małgorzaty Gersdorf w aspekcie wymogu określonego w art. 22 ustawy o Sądzie Najwyższym (niezależnie od innego wymogu ustawowego, tj. „wyróżniania się wysokim poziomem wiedzy prawniczej” – co merytorycznie kwestionuje stricte prawnicza argumentacja dr adw. Sebastiana Koczura powołana w notce: http://karioka.salon24.pl/658040,profesjonalna-demolka-pierwszego-prezesa-sn-dosc-trust-teraz-control).
W świetle publicznych, precyzyjnie uzasadnionych zarzutów przeciwko obecnemu Pierwszemu Prezesowi SN, interesujące jest to, czego musiałby się dopuścić Sędzia Sądu Najwyższego, aby utracić, wskazany w art. 22 ustawy o SN, przymiot „nieskazitelnego charakteru”?
PS Nadmieniam, iż niezależni prokuratorzy nie wzięli na warsztat mojej wcześniejszej notki: http://karioka.salon24.pl/640436,szlachcic-kurlandzki-leje-wode ;-)
Komentarze
Pokaż komentarze (2)