Za czasów carycy Katarzyny II ziemię w Rosji mógł posiadać tylko ten, kto złożył carycy przysięgę na wierność. Gdy po pierwszym rozbiorze Polski, jej część - dzisiejsza wschodnia Białoruś - znalazła się w Rosji, takiej przysięgi zażądano od polskich ziemian, których posiadłości znalazły sie w Rosji. Złożenia przysięgi odmówiło 85 właścicieli ziemskich, za co zabrano im majątki i wygnano poza imperium carskie. Ciekawe ilu dzisejszych posiadaczy zdobyłoby sie na coś takiego?
O opisanym wyżej fakcie dowiedziałem sie z książki Bogdana Cywińskiego "Dzieje narodów Europy wschodniej" (str. 202 - 203),wydanie II. NIe wiem , jakie rody odmówiły złożenia przysięgi, a jakie - ją złożyły. Nie wiem także czy takiej samej przysięgi wymagano od ziemian żyjących na terytoriach Polski włączonych później do Rosji w wyniku II oraz III rozbioru, i jeśli wymagano, to ilu ziemian z tych terytoriów przysiegę złożyło, a ilu - jej złożenia odmówiło.
Nie banuję. Kłótnie na blogach, obrzucanie się uszczypliwościami itd - mam za nudne, nierozwijające.Blog prócz tekstów na różne tematy, zawiera także liczne teksty - ze zdjęciami - krajoznawczo-turystyczne, propagujące mniej znane, a ciekawe, rejony Polski.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura