Polityka historyczna polega zwykle na tym, że jakieś państwo dużo mówi i propaguje chlubne wydarzenia ze swej przeszłości, a przemilcza, umniejsza itd - wydarzenia niechlubne lub winę za nie zwala na innych.Nie jest to moralne, bywa kłamstwem, ale jest psychologicznie zrozumiałe. Podobny bowiem jest mechanizm pamięci każdej jednostki. Pamięta ona swoje sukcesy i swą dzielność, a wypiera z pamięci rzeczy wstydliwe lub tak je usprawiedliwia, że przestają być wstydliwe. Jedynie człowiek chory na depresję ze swej przeszłości rozpamiętuje tylko nieszczęścia i swe winy.Przez analogię społeczeństwo wspominające głównie swe klęski, swoje tragedie i swoją nieudaczność byłoby społecznością w stanie depresji.
Patrząc praktycznie czyli zastanawiając się, czy i jak uprawiać politykę historyczną, trzeba stwierdzić, że zbyt nachalne propagowanie dawnych sukcesów narodu, przedstawianie klęsk jako sukcesów, ciagłe protestowanie, że naród ten jest oczerniany i krzywdzony, nie jest skuteczne. Psychologia ludzi jest taka, że nie poważają zbytnio tego, który sam chwali swoją przeszłość i tego, który wciąż protestuje, że się go obraża i oczernia - choćby miał rację.
Aby jakiś naród szanowano, musi on być tu i teraz, aktualnie, dziś - udanym narodem. Gdy kiedyś świat zachwycał się np Polską z powodu NSZZ Solidarność, to zachwycał się wszystkim z Polską związanym, także jej historią. Jeżeli zasłyniemy z czegoś, np. że u nas jest najmniejszy w świecie alkoholizm, najmniej wypadków drogowych, najmniej korupcji, najwięcej Nobli per capita, wielka życzliwość, najlepsi okuliści czy z powodu czegoś innego, to będzie to zarazem najlepsza polityka historyczna.
Nie banuję. Kłótnie na blogach, obrzucanie się uszczypliwościami itd - mam za nudne, nierozwijające.Blog prócz tekstów na różne tematy, zawiera także liczne teksty - ze zdjęciami - krajoznawczo-turystyczne, propagujące mniej znane, a ciekawe, rejony Polski.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka