Poniżej fragment tekstu z 1899 roku:
"Gdzie się obrócę, wszędzie słyszę hasło: trzeba dorównać zagranicy, (...) trzeba dorównać Niemcom, Francuzom, Anglikom. Ja zaś twierdzę, że ideałem naszym powinno być nie dorównanie innym, lecz samodzielność. Czy wiecznie mamy zostać dziećmi, które na pasku prowadzą? Podobno Napoleon I mawiał, że zły to żołnierz, który nie myśli zostać generałem. Ja bym dodał, że złe i bez przyszłości jest społeczeństwo, w którym nie ma dążenia do przodowania innym na jakimkolwiek polu. Samodzielność jest wielkim darem, który zaprzepaszcza się w naśladownictwie i hołdowaniu. Nie naśladujmy bezmyślnie, lecz miejmy oczy otwarte, aby odróżnić prawdę od błędu i aby naśladując prawdę nie krzewić błędu. Dobry ogrodnik nie będzie sadził chwastu na swoim gruncie dlatego tylko, że ten wyrasta w innych renomowanych ogrodach"
Przytoczone słowa mogłyby być napisane dziś i do obecnej sytuacji Polski świetnie pasują. Zresztą tekstów o podobnym przesłaniu i w S24 pojawia się sporo. Stoimy w miejscu?
Cytat z:
Władysław Biegański 1899. "Myśli i aforyzmy o etyce lekarskiej". Warszawa (Reprinty 2007, 2013 Opole, Wydawnictwo MS).
Nie banuję. Kłótnie na blogach, obrzucanie się uszczypliwościami itd - mam za nudne, nierozwijające.Blog prócz tekstów na różne tematy, zawiera także liczne teksty - ze zdjęciami - krajoznawczo-turystyczne, propagujące mniej znane, a ciekawe, rejony Polski.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo