Istnieje związek między energią zużywaną na głowę mieszkańca w danym państwie, a dochodem narodowym na głowę mieszkańca. W państwach zamożnych zużywa sie więcej energii niż w mniej zamożnych. Zależnośc, o której mowa opisuje wzór: Konsumpcja energii per capita (w watach) = 4.06 razy dochód narodowy per capita podniesiony do potęgi 0, 76 (współczynnik korelacji r= 0,87). Istnieje także związek między zużyciem energii w danym kraju, a występującym tam przyrostem naturalnym. Im więcej w danym kraju zużywa się energii, tym mniejszy jest tam przyrost naturalny. Opisuje to wzór: liczba urodzin na kobietę na rok =1,89 razy roczne zużycie energii na głowę do potęgi minus 0,339 (współczynnik korelacji r=0,69).Większośc państw, więc ludzkość, zwiększa swoje zużycie energii i zmniejsza przyrost naturalny. Wciąz większy pobór energii dla mniejszej liczby potomstwa. Człowiek pobiera w formie pokarmu energię fizjologiczno-metaboliczną, jak każdy inny organizm, oraz pobiera energię cywilizacyjno - kulturową na potrzeby oświetlenia, samochodów, zbierania liści dmuchawą itd itd.Dziennie człowiek pobiera około 120 watów (2500 kalorii) energii metabolicznej i, np w USA, 11000 watów energii cywilizacyjno kulturowej - przed epoką przemysłową pobierał około 600 watów energii cywilizacyjno-kulturowej. Gdy zsumujemy pobieraną przez pojedyńczego człowieka energię metaboliczną z pobieraną przez niego energią cywylizacyjną i założymy, że cała ta energia jest metaboliczna, a człowiek pobiera ją w formie jedzenia, to wtedy człowiek musiałby być organizmem ważącym nie 60 kg tylko 24.000 kg. Przytoczone wzory są takie same jak wzory dla zwierząt. Pierwszy wzór, ten z potęgą 0, 76, odpowiada wzorowi dla zwierząt mówiacym o związku między potrzebami energetycznymi zwierzęcia, a jego masą. Drugi wzór, ten z potęgą minus 0,339 odpowiada wzorowi dla zwierząt (ssaków, nie dotyczy to np ptaków), który pokazuje związek między zużyciem energii metabolicznej przez zwierzę, a liczbą jego potomstwa (czym zwierzę wieksze i więcej energii zużywa, tym na ogół ma mniej potomstwa).Człowiek myśli, że obszedł prawa natury, że jest wolny, tymczasem podlega ściśle tym samym zależnościom co zwierzęta. Myśli, że to, ile będzie miał potomstwa, jest jego wolnym wyborem, a tu przytoczone ustalenia zdają się mówić, iż nie wolny człowieczy wybór tu decyduje, tylko ilość energii używana w kraju danego człowieka.
Literatura (dostępna w internecie) np: Brown J.H i inni 2011. Energetic limits to economic growth.BioScience 61, 19 - 26. Moses M & Brown J.H. 2003.Allometry of human fertility and energy use. Ecology Letters , 295-300.
Nie banuję. Kłótnie na blogach, obrzucanie się uszczypliwościami itd - mam za nudne, nierozwijające.Blog prócz tekstów na różne tematy, zawiera także liczne teksty - ze zdjęciami - krajoznawczo-turystyczne, propagujące mniej znane, a ciekawe, rejony Polski.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie