Z dzisiejszego punktu widzenia emerytury jawią się jako rzecz oczywista i należna, jako naturalny i konieczny składnik życia indywidualnego i społecznego. Natomiast w świetle historii jest to instytucja krótkotrwała i wyjątkowa. W Szwecji emerytury wprowadzono w 1931 roku, we Francji po II wojnie światowej, a polscy chłopi uzyskali je dopiero za czasów Edwarda Gierka.Stanowiący w swoich czasach wyjątek i osobliwość system emerytalny Bismarcka, wprowadzony w 1889 roku, dotyczył ludzi powyżej 70 roku życia.Gdzie indziej ludzie starsi nadal pracowali - np w roku 1890 około 70% mężczyzn (kobiety w owym czasie rzadko zarobkowały poza domem) powyżej 65 roku życia w USA i we Francji. Gdy dziś obserwuje się potężne kłopoty z finansowaniem emerytur , w tym finansowanie za pożyczone przez państwa pieniądze, podwyższanie wieku przechodzenia na emeryturę w kierunku wieku z systemu Bismarcka, odchodzenie od emerytur wcześniejszych itd, to nasuwa się smutna myśl, oby fałszywa!, że być może emerytury były krótkotrwałym historycznym cudem z okresu największych sukcesów cywilizacyjno-gospodarczych państw cywilizacji Zachodu. Zachód miał trzy okresy:1. rolniczy (większość pracuje na swoim, lub u ziemianina, w rolnictwie), 2. przemysłowy (większość zatrudniona w przemyśle) oraz 3. tzw (czy słusznie?) poprzemysłowy (szybki wzrost zatrudnionych poza rolnictwem i przemysłem, poza produkcją).Emerytury były dziecięciem drugiego okresu i drugi okres nie miał kłopotów z ich finansowaniem, a z trudnościami takimi boryka się obecny okres trzeci.
1.Dane liczbowe pochodzą z: Gosta Esping-Andersen "Trzy światy kapitalistycznego państwa dobrobytu" Difin 2010. Spolszczył Kazimierz W. Frieske. 2. Paradoksem nazwy "Okres poprzemysłowy" jest to, że, mimo, iż przemysł jest w tym okresie uderzająco mniej widoczny niż kiedyś, dostarcza on więcej wyrobów przemysłowych niz okres przemysłowy. 3. O osłupieniu w związku z przechodzeniem Polski do stadium poprzemysłowego pisałem w S24 "Paradoks polski: albo produkcja albo produkty" 4. Nie jest dla mnie jasne czy okres poprzemysłowy dotyczy Zachodu czy świata (może np Chiny, Indie, Brazylia, Turcja, Meksyk mają własnie swój okres przemysłowy, a tylko Zachód - poprzemysłowy?) i nie jest jasne czy okres poprzemysłowy zaistniał na Zachodzie dzięki zwiększaniu automatyzacji produkcji czy w związku z przenoszeniem fabryk z Zachodu do innych krajów czy z powodu obu przyczyn naraz.
Nie banuję. Kłótnie na blogach, obrzucanie się uszczypliwościami itd - mam za nudne, nierozwijające.Blog prócz tekstów na różne tematy, zawiera także liczne teksty - ze zdjęciami - krajoznawczo-turystyczne, propagujące mniej znane, a ciekawe, rejony Polski.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura