Prokuratura Krajowa w 2018 roku przekazała włoskiemu Laboratorium Kryminalistycznemu Korpusu Karabinierów zabezpieczone próbki pobrane z foteli polskiego tupolewa oraz z ciał ofiar podczas sekcji zwłok. Badania potwierdziły na przekazanych próbkach obecność między innymi trotylu oraz jednego z najsilniejszych znanych obecnie plastycznych materiałów wybuchowych, jakim jest heksogen (RDX). Wcześniej obecność tych materiałów potwierdziło brytyjskie laboratorium Forensic Explosives Laboratory (FEL) w Kent.
Do włoskiego laboratorium przekazano również próbki gleby z okolicy wrakowiska, gdyż mainstreamowe media sugerowały, że obecność w/w materiałów pochodzi z okresu II wojny światowej. W badanej glebie ze Smoleńska, tak laboratorium brytyjskie, jak i włoskie nie stwierdziły obecności jakichkolwiek materiałów wybuchowych.
Te oraz setki badań wraku przez polskich biegłych pod kątem obecności materiałów wybuchowych na nim potwierdzają ostatecznie, że na pokładzie TU 154 doszło do serii eksplozji na lewym skrzydle oraz w kadłubie samolotu.
Widok loków powybuchowych poszycia spodniego oderwanej końcówki odejmowanej części lewego skrzydła.
Przypisy:
1. Katastrofa smoleńska. Włoskie laboratorium potwierdza ślady trotylu https://www.tvp.info/53143667/katastrofa-smolenska-10-kwietnia-wloskie-laboratorium-potwierdza-slady-materialow-wybuchowych-trotylu-i-heksogenu
2. RAPORT TECHNICZNY Podkomisji MON https://niezalezna.pl/data/internet_RAPORT.pdf
Inżynier, żeglarz, pasjonat fotografii, sprzętu Hi-End, muzyki rockowej i... Szopena, nowych technologii pozyskiwania energii i racjonalizacji jej zużycia
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka