Grzegorz Schetyna przekonując, że kluczowy wynik dla wyborów uzyskać trzeba w Końskich, opierał się na dobrych badaniach opinii publicznej. Końskie liczy sobie poniżej 18 tys. mieszkańców, a cały powiat niecałe 34 tys. Klasyfikuje to miasto w grupie miejscowości do 50 tys. mieszkańców. Wraz ze wsiami, które w dużej mierze zaczynają przypominać małe miasteczka, ze względu na łatwy dojazd do metropolii i dostępność środków cywilizacyjnych, to ludzie, których wiele łączy, szczególnie w czasie wyborów. Ile osób mieszka w miejscowościach (miasta i wsie) do 50 tys. mieszkańców? Jest to aż 68 proc. Polaków. Czyli ten, kto tam wygra, ma ogromne szanse na zwycięstwo w całej Polsce. W ostatnich wyborach parlamentarnych PiS uzyskał w Końskim prawie 45 proc. głosów (w całym kraju 35 proc.). Andrzej Duda wygrał ponad 61 proc. głosów (w skali kraju 51 proc.). Dudzie wystarczyło na drugą kadencję, PiS-owi paru procent zabrakło. Jaki stąd wniosek? W Końskim trzeba mieć ponad 50 proc., jeżeli przegrywa się w dużych miastach.
Co więc powinien zrobić sztab Trzaskowskiego, żeby wygrać? Powinien przekonać chociaż kilka procent mieszkańców takich miejscowości, skoro ma przewagę w dużych miastach. Co zrobił? Zamknął się w pustej sali, wyrzucając nawet lokalną telewizję. Przyjechał „pan” z miasta i pokazał prowincjuszom, kto tu rządzi. Inni kandydaci zgodzili się debatować przy pełnym rynku. Tego widoku już nikt nie wymaże. Wiele zdarzyło się i zdarzy podczas tych wyborów, ale pogardę dla mieszkańców dwóch trzecich kraju trudno będzie zapomnieć. Bo Polska to Warszawa i Kraków, ale najbardziej Końskie, Brzeziny czy Stargard.
Ile osób mieszka w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców? Jest to aż 68 proc. Polaków. Czyli ten, kto tam wygra, ma ogromne szanse na zwycięstwo w całej Polsce.
Tekst pochodzi z najnowszego tygodnika "Gazeta Polska" nr. 16; data: 16.04.2024.
Autor Bajek dla Marysi i Alicji, współautor książek Układ i Flaki z nietoperza oraz Partyzant wolnego słowa.
www.gazetapolska.pl
www.niezalezna.pl
www.GPCodziennie.pl
www.TelewizjaRepublika.pl
ur.31.12.1967.
W latach osiemdziesiątych działał w ruchu Oazowym i Muminkowym opiekującym się dziećmi z upośledzeniem umysłowym. Uczestnik organizacji opozycyjnych, w tym konspiracyjnych struktur w liceach na warszawskim Żoliborzu, Ruchu Katolickiej Młodzieży Niepodległościowej, NZS wydział psychologii.
Współpracownik ukazujących się w drugim obiegu "Słowa Niepodległego" i "Wiadomości Codziennych". W 1989 r. współzałożyciel ZChN.
Wycofał się z polityki w 1991 i zajął dziennikarstwem.
1991-1992 dziennikarz "Nowego Świata",
1992 założyciel "Gazety Polskiej", następnie wieloletni szef działu ekonomicznego, a potem krajowego.
Od 2005 r. redaktor naczelny. Prowadził wiele audycji w Polskim Radiu i TVP, w tym "Pod prasą, "Rozmowy Jedynki", "Trójka po trzeciej". Od 2011 red. nacz. Gazety Polskiej Codziennie, współzałożyciel Telewizji Republika.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka