Pewnie wielu z Państwa zastanawia się, jak to jest, że przez osiem lat rządów prawicy wystarczało pieniędzy na programy socjalne, inwestycje i armię, a zadłużenie finansów publicznych, przynajmniej do czasów pandemii, malało. Wystarczył rok rządów Tuska, a zabrakło pieniędzy niemal na wszystko. Skąd ten „fenomen”? Czy aż tak kradną? Zapewne to robią i będą kraść jeszcze więcej, ale to nie ma dużego wpływu na gospodarkę. Na nią oddziałuje coś innego. Przede wszystkim do instytucji i przedsiębiorstw wysłano kadrę, która zajmuje się wszystkim, ale nie robieniem pieniędzy. Jeżeli ktoś oszalał na punkcie „zielonego ładu” i stara się restrykcyjnie przestrzegać zapisów dyrektyw unijnych w tej sprawie, gwałtownie pogarsza warunki robienia biznesu. To tak jakby płacił dodatkowy podatek. Musi wtedy albo podnosić cenę, albo oszczędzać na produkcji. Tak się nie zarobi. A jak na to reaguje potencjalny inwestor? Na pewno z ostrożnością. Jak przełoży się to na cały kraj, to okazuje się, tracimy dziesiątki miliardów złotych. Ale to nie wszystko. Póki rządził PiS, inwestorzy mogli spokojnie zakładać, że za kilka lat ceny energii nie polecą w kosmos. Dzisiaj niczego nie mogą być pewni. To samo dotyczy bezpieczeństwa na ulicach, bezpieczeństwa obrotu prawnego itd. Płacimy potężny podatek od głupoty i gospodarka już po roku przestała go wytrzymywać. Nie czekajmy kolejnego roku, by sprawdzić, jak bardzo jest to szkodliwe.
Tekst pochodzi z najnowszego tygodnika "Gazeta Polska" nr. 02; data: 08.01.2025.
Autor Bajek dla Marysi i Alicji, współautor książek Układ i Flaki z nietoperza oraz Partyzant wolnego słowa.
www.gazetapolska.pl
www.niezalezna.pl
www.GPCodziennie.pl
www.TelewizjaRepublika.pl
ur.31.12.1967.
W latach osiemdziesiątych działał w ruchu Oazowym i Muminkowym opiekującym się dziećmi z upośledzeniem umysłowym. Uczestnik organizacji opozycyjnych, w tym konspiracyjnych struktur w liceach na warszawskim Żoliborzu, Ruchu Katolickiej Młodzieży Niepodległościowej, NZS wydział psychologii.
Współpracownik ukazujących się w drugim obiegu "Słowa Niepodległego" i "Wiadomości Codziennych". W 1989 r. współzałożyciel ZChN.
Wycofał się z polityki w 1991 i zajął dziennikarstwem.
1991-1992 dziennikarz "Nowego Świata",
1992 założyciel "Gazety Polskiej", następnie wieloletni szef działu ekonomicznego, a potem krajowego.
Od 2005 r. redaktor naczelny. Prowadził wiele audycji w Polskim Radiu i TVP, w tym "Pod prasą, "Rozmowy Jedynki", "Trójka po trzeciej". Od 2011 red. nacz. Gazety Polskiej Codziennie, współzałożyciel Telewizji Republika.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka