Poczta Polska wypuściła dziś na rynek kolejne cyfrowe walory filatelistyczne, ręcznie stemplowane Kryptokoperty w ograniczonym nakładzie 300 szt. oraz Kryptofoldery w ilości 2000 szt. zawierające token z listem Króla Jana III Sobieskiego do Marysieńki oraz blok nieperforowany tradycyjnego wydania znaczka pocztowego „350. rocznica bitwy pod Chocimiem”. Kryptokeprta kosztowała 95 zł a Kryptofolder 99 zł. Wszystko wyprzedało się błyskawicznie.
Kryptoznaczki - cyfrowe hobby łączące tradycje i nowoczesność.
Poczta Polska już na początku zeszłego roku wydała swoje pierwsze krytptoznaczki z serii "Polska w kosmosie". Następnie we wrześniu 2023 kryptoznaczek "Odsiecz Wiedeńska" a w grudniu "Bitwa pod Chocimiem", wszystkie pozycje zostały wydane w ograniczonym nakładzie, a te związane z bitwami rozeszły się w kilka minut i później można je było kupić jedynie na portalach internetowych za kilkukrotnie wyższą cenę.
Filatelistyka, czyli kolekcjonowanie znaczków zawsze było w Polsce bardzo popularnym hobby, wielu Polaków miało w domu klasery wypełnione walorami pocztowymi. Dziś to zajęcie już nie cieszy się taką popularnością jak jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, szczególnie wśród młodych ludzi. I tu do gry wchodzi Poczta Polska. W zeszłym roku wprowadziła na rynek pierwsze cyfrowe znaczki, czyli kryptoznaczki, które łączą w sobie tradycyjne znaczki z tokenami NFT. Typowy kryptoznaczek składa się z dwóch części: jedna to tradycyjny znaczek pocztowy, druga reprezentowana jest przez token, który jest zapisany w sieci Polygon. Kryptoznaczek oparty jest na standardzie technicznym ERC1155. Kupując kryptoznaczek można założyć kryptoklaser i tam kolekcjonować swoje walory, które można trzymać np. w portfelu metamask, a tradycyjny znaczek, który również jest dołączony do zestawu można umieścić w swoim tradycyjnym klaserze.
Projekt kryptoznaczków zdobywa coraz większą popularność zarówno wśród młodych ludzi, dla których cyfrowy świat jest codziennością jak i wśród doświadczonych filatelistów, którzy widzą pomost pomiędzy konserwatywną filatelistyką i cyber rzeczywistością.
Twórcy zachęcają również miłośników nowej odsłony filatelistyki do dołączenia do grupy dyskusyjnej na platformie Discord, gdzie użytkownicy nie tylko mogą wymieniać się informacjami na temat swoich kolekcji czy dostawać najnowsze informacje dotyczące projektu, ale mogą również liczyć na pomoc techniczną dla początkujących kryptofilatelistów, której chętnie udzielają doświadczeni kryptoklekcjonerzy. Użytkownicy Discorda w zależności od stażu i zaangażowania w projekt mogą zdobywać kolejne "stopnie wtajemniczenia" i dostają dostęp do ukrytych podgrup dyskusyjnych w których uczestniczą w dalszym rozwijaniu projektu kryptoznaczka i sami stają się współtwórcami, tacy zasłużeni kryptofilateliści mają również pierwszeństwo przy nabywaniu nowych kryptoznaczków i innych cyforowych walorów wydawanych przez Poczte Polską. Na Discordzie odbywają się również konkursy i zabawy w których można zdobyć np cyfrowe talary do swojej kolekcji. Generalnie dobra zabawa połączona ze szlachetnym hobby.
Kryptoznaczki wydają się być bardzo ciekawym i rozwojowym projektem, który łączy ze sobą świat filatelistyki i cyber rzeczywistość, historie i nowoczesność, młodszych i starszych. Jeżeli kryptofilatelistyka będzie nadal się rozwijała w takim tempie i zdobywała kolejnych miłośników, to kryptoklasery cyfrowych kolekcjonerów będą tylko zwiększały swoją realną wartość.Wróżę temu projektowi dalsze sukcesy.
40 letni typowy Polak. Polityka, społeczeństwo i relacje polsko-niemieckie.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości