Zrobiłem sobie krótką przerwę, ale już wracam.
4. Nie tylko piłka jest ważna
32 łatki, a może 14? Klejone a może szyte? Ze skóry czy z tworzywa sztucznego? Historia Mundialu czy Euro mogłaby być pisana technologiami, które na turniej zostały wymyślone. I wcale nie chodzi tylko i wyłącznie o piłkę.
Na Mundial w RPA firma Nike stworzyła lekkie buty z ruchomym korkiem (Nike Mercurial Superfly II). Producenci twierdzą, że trzymilimetrowy korek sam dostosowuje się do warunków jakie panują na murawie. Wysuwa się gdy trawa jest mokra, a piłkarzowi grozi poślizg w czasie biegu za piłką. Inną nowością firmy Nike są stroje szyte z materiału zwanego Dri-FIT. Są o kilkanaście procent lżejsze, lepiej wentylują i lepiej odprowadzają pot. W tych miejscach gdzie zawodnik poci się szczególnie intensywnie, laserowo wycięte są otwory.
Piłkarze tych reprezentacji które ubiera konkurent Nike, firma Adidas mają do dyspozycji stroje szyte, a właściwie klejone z materiału TechFit. Inżynierowie Adidasa twierdzą, że ich koszulki i spodenki poprawiają krążenie krwi i zwiększają siłę wyskoku o ponad 5 proc, a szybkość zawodnika o ponad 1 proc. Jak to możliwe? Wszystko dzięki technologii Powerweb. Polega ona w wielkim skrócie na wszyciu w koszulkę czy spodenki… dodatkowych mięśni. Oczywiście nie naturalnych tylko wykonanych z termoplastycznych pasków z uretanu. Gdy sportowiec napina mięśnie, napinają się także sprężyste wkładki. Zmagazynowana w nich energia jest uwalniana, gdy mięsień sportowca wraca do pozycji wyjściowej. System nie wnosi nowej energii, ale pozwala tą którą piłkarz dysponuje znacznie lepiej wykorzystać. Adidas produkuje stroje w technologii TechFit Powerweb dla wielu dyscyplin sportu, nie tylko dla piłkarzy. Za każdym razem to inny strój, bo w różnych dyscyplinach używane są różne partie mięśni.
Jak na dbające o PR firmy przystało, te które pokazują swoje produkty na mundialu, zadbały także o dobry odbiór społeczny swoich nowości. Np. firma Nike podała, że jej stroje wykonane są w całości z recyklingu plastikowych butelek. Jedna koszulka zrobiona jest z 8 PETów. W sumie – tak przynajmniej twierdzi koncern – do uszycia wszystkich strojów na mundial w RPA dwa lata temu wykorzystano 13 mln plastikowych butelek.
Spora część mojego życia to tzw. seria fortunnych zdarzeń. Chciałem zostać lekarzem, a zostałem fizykiem. Pojechałem zwiedzać Wiedeń, a poznałem żonę. Chciałem robić doktorat i wyjechałem na prawie 4 lata do największego centrum naukowego w Europie. Chcieliśmy powiększyć rodzinę i urodziły się bliźniaki. W końcu wróciliśmy z emigracji, żebym mógł zostać naukowcem, a zostałem dziennikarzem.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie