Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych zidentyfikowali u czarnej wdowy geny odpowiadające za produkcję nici. Ta pajęcza jest cienka,bardzo wytrzymała i elastyczna. Wręcz idealna do produkcji... kamizelek kuloodpornych uznano. Oczywiście zastosowań może być znacznie więcej. Liny, odzież nowej generacji, czy np. elastyczne elementy konstrukcji budynków.
Ostatnio w ogóle mam wrażenie, że corac częściej bierzemy Naturę pod lupę. Bez jakiegoś grubszego szukania, przypomniało mi się kilka przykładów, któe w ciągu ostatnich kilkunastu dni "chodziły w mediach". Dlaczego przyroda interesuje badaczy ? Bo na to co osiągnęła, pracowała kilka milionów lat. Przykład sieci pajęczej jest doskonały. To co nam jest znane jest albo elastyczne, albo wytrzymałe, albo lekkie. Kompromisy nam nie wychodzą. Dlatego wytrzymałe liny są grube, a budynki, które wytrzymują trzęsienia ziemi (elastyczne) nie mogą być wysokie. Natura albo nie lubi kompromisów, albo zna się na ich wyproacowywaniu dużo lepiej. Stworzyła coś co równocześnie jest wytrzymałe, elastyczne i lekkie.
Pewien architekt w USA (nie pamiętam nazwiska) zanim zaprojektował swój kolejny drapacz chmur, długo i starannie studiował trawy na polu. Źdźbło pszenicy jest wysokie (w porównaniu ze średnicą łodygi), elastyczne, lekkie i wytrzymałe. Kłos na jego szczycie jest wielokrotnie cięższy i gabarytowo większy od źdźbła, a mimo tego łodyga go utrzymuje. Gdyby udało nam się przynajmniej w części skopiować rozwiązania konstrukcyjne natury, nasze miasta wyglądałyby zupełnie inaczej.
Kilkanaście dni temu naukowcy z uniwersytetu w Granadzie w Hiszpanii ogłosili, że zbudowali elektroniczny móżdżek. U człowieka ta część mózgu odpowiada za utrzymanie równowagi i kontroluje skomplikowany proces poruszania się. Urządzenie działające jak ludzki móżdżek ma być instalowane u dwunożnych robotów. Uczeni uznali, że inaczej nie uda się ich nauczyć poruszania się z gracją. Próby jakie prowadzili od wielu lat skończyły się niepowodzeniem.
Kilka tygodni temu ukazała się praca naukowa podsumowująca wieloletnie badania lotu nietoperzy. To ssaki, które latają dużo lepiej od ptaków. Są nie do pobicia w szybkim i precyzyjnym manewrowaniu. Poza tym potrafią zawisnąć nieruchomo w powietrzu. Potrafią to owady, ale ptaków niewiele. Poza tym nietoperze potrafią naprzemiennie machać skrzydłami. Lewe w górę, prawe w dół, i odwrotnie. Ptaki tego nie potrafią. A właśnie po to, żeby precyzyjniej latać. Naukowców najbardziej interesowało, jak nietoperze, których skrzydła nie są porośnięte piórami radzą sobie z ujarzmianiem siły nośnej. U ptaków (i samolotów) są za to odpowiedzialne lotki na tylnej krawędzi skrzydeł. Okazuje się, że nietoperze potrafią zmieniać kształt i wypukłość swoich skrzydeł. Czy dzięki tym informacjom inżynierowie będą budowali bezpieczniejsze samoloty? Jestem pewien że tak.
Nie ma co wyważać otwartych już drzwi. Trzeba tylko dobrze się przyjrzeć co warto skopiować.
Tomasz Rożek
Spora część mojego życia to tzw. seria fortunnych zdarzeń. Chciałem zostać lekarzem, a zostałem fizykiem. Pojechałem zwiedzać Wiedeń, a poznałem żonę. Chciałem robić doktorat i wyjechałem na prawie 4 lata do największego centrum naukowego w Europie. Chcieliśmy powiększyć rodzinę i urodziły się bliźniaki. W końcu wróciliśmy z emigracji, żebym mógł zostać naukowcem, a zostałem dziennikarzem.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura