Tomasz P. Terlikowski Tomasz P. Terlikowski
327
BLOG

Nowy skandal: biskup katolikiem!

Tomasz P. Terlikowski Tomasz P. Terlikowski Polityka Obserwuj notkę 70

Media wytropiły nowy, niesłychany skandal. Oto biskupem pomocniczym a austriackim Linz został Gerhard Wagner. A główny zarzut wobec niego dotyczy faktu, że jest on... ultrakatolikiem. Jednym słowem skandal polega na tym, że katolickim biskupem został ktoś kto jest bardzo katolicki.

Ultrakatolickość Wagnera polegać ma na tym, że nbie podbał mu się Harry Potter, a do tego w wielkich kataklizmach widział lekcję dawaną ludziom przez Boga. W 2005 roku, gdy nad Nowym Orleanem przeszedł huragan , ksiądz Wagner stwierdził, że "nie było przypadkiem to, że zniszczonych zostało między innymi pięć klinik, gdzie przeprowadzano aborcje, oraz domy publiczne". Mówił wówczas austriackim mediom, że zastanawia się, czy "katastrofa naturalna nie była konsekwencją katastrofy duchowej".

Może jestem zbyt prostym człowiekiem, ale w żadnej z tych wypowiedzi nie widzę nic skandalicznego, ani tym bardziej dyskwalifikującego. O Harrym Potterze nie mam wyrobionego zdania, ale też nie widzę powodu, dla którego ksiądz nie miałby oceniać go krytycznie. Książka ta nie jest źródłem wiary, a fascynację magią, jaką wywołuje trudno ocenić pozytywnie. Warto też pamiętać, że gdyby stosunek do książki pani (panny?) Rowling uznać za kryterium bycia biskupem, to Benedykt XVI nie mógłby być biskupem Rzymu, bo bardzo surowo oceniał przygody małego (a teraz już dużego) czarodzieja.

Słowa o huraganach też trudno uznać za dyskwalifikujące. Chrześcijanie po prostu wierzą, że Bóg mówi do nas przez różne wydarzenia, także losowe. Huragany, powodzie, wielkie epidemie często były interpretowane jako wezwanie do modlitwy i pokuty za grzechy. A wielkie cierpienia za ostrzeżenie lub kara. Tak śmierć syna intepretował Dawid, tak chrześcijanie średniowieczni intepretowali wielkie pandemie. I to nie dlatego, że bykli głupi i ciemni, tylko dlatego, że świat i historia są dla nich także przesłaniem, które trzeba przyjąć a wcześniej poznać. I to przekonanie się nie zmienia.

Jednym słowem biskup (a w zasadzie jeszcze ksiądz) Wagner mówił rzeczy zupełnie oczywiste dla chrześcijan, choć być może trudne do przyswojenia dla niewierzących. Ale taka jest właśnie rola księdza. On ma głosić trudne prawdy, a nie przypodobywać się mediom. A ultrakatolickość jest u biskupa raczej zaletą niż wadą.

Chrześcijański konserwatysta Tomasz Terlikowski Utwórz swoją wizytówkę A oto i moje dzieła :-) Apel ATK ws. CBA

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (70)

Inne tematy w dziale Polityka