Mikeregion Mikeregion
692
BLOG

Bakterie, które myślą ... za nas

Mikeregion Mikeregion Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Istnieje w biologii teoria endosymbiozy (1), zgodnie z którą, komórki organizmów żywych: roślin i zwierząt powstały w wyniku procesu symbiozy pomiędzy różnymi mikroorganizmami. Jednym z mocnych stwierdzeń tej teorii jest to, że „życie nie przejęło globu poprzez walkę, ale przez tworzenie powiązań” – czyli symbiozę. Stwierdzenie to i cała teoria endosymbiozy zaprzecza teorii ewolucji i tzw. zasadzie selekcji naturalnej.

Według teorii tej współpraca materii ożywionej np. bakterii, czerpiącej energię z materii nieożywionej doprowadziła do powstania komórki ludzkiej. Pozostałością tego procesu w komórkach ludzkich są mitochondria. Pojedyncza komórka zawiera od kilku sztuk do kilku tysięcy mitochondriów, przeciętnie kilkaset.

Mitochondia znajdujące się w komórce mięśnia sercowego (2)

Co przemawia za słusznością tej teorii (cytuję parę przykładów za Wikipedią (1):
- mitochondria komórek powstają przez podział, podobnie jak to dzieje się u bakterii.
- mitochondria posiadają DNA różniące się od DNA jądrowego, przypominające natomiast DNA spotykane u bakterii, zarówno rozmiarami, jak i kolistym kształtem
- mitochondria posiadają kilka enzymów i systemów transportu podobnych do bakteryjnych

Współczesne badania bakterii (3) wskazują, że są to organizmy posiadające umiejętność samoorganizowania się. Pojedyncza bakteria doskonale komunikuje się z pozostałymi tworząc m.in. centra, do których informacja o środowisku dociera od najbardziej odległych, zewnętrznych bakterii-informatorów. Bakterie działają socjalnie, posługując się swoistą inteligencją potrafiącą przeciwdziałać szkodliwym dla nich warunkom zewnętrznym np. wywołanym działaniem antybiotyków.


Obraz przedstawiający kolonię bakterii P. Dendritiformis. Widać wyraźne rozgałęzienia, które pełnią funkcję czujek informujących centrum o środowisku zewnętrznym. Czujki potrafią kierunkowo poszukiwać źródeł pokarmu (4)

A teraz zastanówmy się, gdzie w dziejach ludzkości (i obecnie) są najlepsze warunki do powstawania i rozmnażania bakterii? Oczywiście w pasie równikowym, w którym panuje duża wilgotność i duże natężenie promieniowania słonecznego. Jeśli przeanalizujemy języki świata to okaże się, że większość języków np. sylabicznych powstała właśnie w obszarze pasa równikowego.



Mapa przedstawiająca występowanie sylab w językach świata. Białe kółka to miejsca występowania prostych struktur spółgłoska (C) – samogłoska (V). Różowe kółka to sylaby o budowie CVC, a czerwone o budowie bardziej skomplikowanej np. CCVC (5)

Hipoteza:
Bakterie jako najprostsze organizmy komórkowe na Ziemi, których liczba kolonii obecnie przekracza ponad 100-krotnie liczbę ludzi, nie szukała nigdy „wrogów”. Wprost przeciwnie – przekształcała istniejącą materię nieożywioną (jak. np. CO2 w powietrzu), na bardziej złożone struktury. Zgodnie z prawami termodynamiki możemy powiedzieć, że działanie bakterii zmniejszało entropię Natury. Proste komórki bakterii, potrafiące działać w małych społecznych koloniach, dały zalążek komórkom roślin (takim jak chromoplasty) i komórkom zwierzęcym – czyli strukturom potrafiącym lepiej wykorzystywać zasoby Przyrody. Bakterie w tej postaci są nadal obecne w naszym organizmie, wewnątrz komórek w postaci mitochondriów. Natomiast ich umiejętności życia społecznego, widoczne są w zachowaniach ludzkich społeczeństw.

(1) http://pl.wikipedia.org/wiki/Endosymbioza
(2) http://www.sciencephoto.com/media/215012/view
(3) http://tamar.tau.ac.il/~eshel/EBJG/html/intelligence_of_Bacteria.html
(4) http://en.wikipedia.org/wiki/Paenibacillus_dendritiformis
(5) http://wals.info/chapter/12

Mikeregion
O mnie Mikeregion

Dawny fizyk, teraz filozof.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Technologie