Coś się zaczyna, coś się kończy.
W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, że trzeba zrobić podsumowanie minionych dni, zrobić kopię zapasową i zacząć myśleć o kolejnej wersji czy iteracji (czasem oznacza to rozpoczęcie starych rzeczy w zupełnie inny sposób, a czasem myślenie o emeryturze).
Pomyślałem, że zrobię takie podsumowanie. A oto rezultat:
Na GitHub umieściłem kilka nowych repozytoriów:
- www - te pliki z mojej strony www z lat 1999 – 2021, które mogę upublicznić (trochę kodu, trochę plików, do tego setki wpisów i artykułów). Można sobie powspominać gammu.org czy projekty Open Source do obsługi telefonów komórkowych (mówiąc nieskromnie, dużo z nich jadło mi z ręki, a był to wynik kilku lat pracy, dużej ilości reverse engineeringu, itd.), wrócić do techniki HTML Help, artykułów o Linuxie czy innych rzeczy.
- RachunekTelefoniczny – aplikacja do Androida z 2012, która skanowała połączenia i wiadomości i pokazywała ich koszt dla różnych taryf
- PolskiePrzepisy – research mniej więcej z lat 2012-2013, w którym w wersji www i na Androidzie automatycznie generowałem ujednoliconą treść polskich aktów prawnych
- PoczytajMiTato – multiwyszukiwarka do Androida i plików EPUB do 6 wyszukiwarek czy też stron. 2017 rok.
- ISTQBGlossary – Android, 2014 rok. Słowniki ISTQB.
- straz – 2019 i Android. Dużo przydatnych informacji dla strażaków. CIągle dostępne w Google Play.
- przepisy_drogowe – w 2011 rozpocząłem projekt, który miał za zadanie przekazać w jasnej i zrozumiałej formie różne informacje dla polskich kierowców. Kody dla Android (wersja 1.47), iOS (1.40), Firefox OS (1.22b2), Tizen (1.06 i 1.22b2) i www (1.38), jak również skrypty do tworzenia plików HTML z ustaw z PDF. Ciągle dostępne w Google Play.
- bryly – kod źródłowy aplikacji do Androida, która pozwalała bawić się rzutami różnych brył (taka moja mała wariacja na temat używania technologii w służbie nauki)
- apn – kod źródłowy aplikacji do starszych wersji Androida, która potrafiła zmieniać APN po przełożeniu karty SIM (również w Dual-SIMach Samsunga)
Jest to dodatek do już istniejących repozytoriów, np.
- fantastyka - łatwy sposób na generację plików EPUB ze stron fantastyka.pl i fantastykapolska.pl
- cucumberselenium - jak sama nazwa mówi, używanie Cucumber i Selenium do testowania aplikacji (pisałem to w lutym 2020 i teraz pewnie wykorzystałbym znacznie bardziej zaawansowane biblioteki)
- SobieskiPlus - praktycznie cały gotowy engine do utworzenia serwisu webowego. Napisany w JavaScript, miał napędzać fantastyka.pl (więc jest bardzo skrojony pod tę stronę). Nowoczesne rozwiązania - nodeJS, HTTP/2, doczytywanie treści stron i wiele innych feature (jest edytor do tekstów, chat, integracja z Google, etc.)
Przy dzisiaj opublikowanych kodach można sobie popatrzyć na starszą technologię (jak się kodowało w Androidzie 2.x czy 4.x, jak się używało Gradle czy Eclipse, jak ładnie wyglądały wizualnie aplikacje pod iOS 6, jak wyglądały aplikacje pod Firefox OS czy Tizena, etc.), screenshoty do wielu z tych rozwiązań publikowałem na swojej stronie www, obecnie chciałbym się skupić na kilku elementach:
- w przypadku Przepisów Drogowych chciałbym reaktywować konto w AppStore (kosztuje zdaje się dalej ok. 400 PLN rocznie), do tego chciałbym przygotować wersję aplikacji pod iOS (będzie to wymagać zakupu sprzętu Apple i chyba największy sens ma czekanie na najtańszego laptopa lub Mac Mini z M1M)
- wersja Przepisów pod Androida wymaga przepisania, i chyba ogólnie zrobienia engine od nowa (nowe wzorce, Maven, etc.). O ile kiedyś pliki z danymi i użyte rozwiązania były rewelacyjne, o tyle dziś za progiem jest Android 12 i przy mojej większej wiedzy programistycznej (i lepszych komputerach) programowanie wygląda zupełnie inaczej. Nie powiem, przydałby się też telefon referencyjny, czyli Pixel, a to kolejne koszty.
- gdy Przepisy będą gotowe (nie wiem, czy z aktami prawnymi czy bez), pewnie można by użyć tego samego do Straży, zrobić wersję www Przepisów (ale bez trącącego myszką jQuery), etc.
Ogólnie te punkty nie są może jakieś straszne, ale jest jeszcze jeden czynnik, czyli zdrowie. Musi ono dopisywać, i jest to warunek konieczny (wiek, lata przesiadywania przed ekranem, praca dla różnych firm i tworzenie darmowego kodu, ale też zawistni i mali ludzie jednak swoje zrobiły).
Czy tak czy inaczej – ze swojej strony będę się starał, commity czy pull request (ewentualnie pomoc w rozpropagowaniu całości i tzw. marketing) zawsze mile widziane.
Pisał m.in. dla Chipa, Linux+, Benchmarka, SpidersWeb i DobrychProgramów (więcej na mwiacek.com). Twórca aplikacji (koder i tester). Niepoprawny optymista i entuzjasta technologii. Nie zna słów "to trudne", tylko zawsze pyta "na kiedy?".
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie