Tatarka Tatarka
1202
BLOG

Podatek od dzierżawy wieczystej a podatek od uwłaszczenia. Jak to jest i jak to będzie.

Tatarka Tatarka Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

Z dniem 1 stycznia 2019 roku prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe z automatu przekształca się w prawo własności tych gruntów. Nie trzeba w tej sprawie występować z wnioskiem. W księgach rachunkowych należy dokonać przeniesienia pozycji dotychczas użytkowanego prawa do gruntów.
Jednak przekształceniu podlegać będą tylko prawa do gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Są to nieruchomości zabudowane wyłącznie:
1) budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi lub
2) budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne, lub
3) budynkami, o których mowa w pkt 1 lub 2, wraz z budynkami gospodarczymi, garażami, innymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami budowlanymi, umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych
.

Obecna ustawa nakładała opłaty przez 99 lat a nowa na 20 lat.  Oczywiście przepisy zniosą obowiązek płacenia za użytkowanie wieczyste lecz coroczne opłaty trzeba będzie uiszczać: z tytułu pokrycia kosztów przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Czyli nowe-stare opłaty przekształceniowe.
Natomiast wprowadzona została zniżka od wykupu a ta bonifikata różnie się stopniuje. Wspólnoty, które od razu zapłacą całość, będą mogły skorzystać z 60-procentowej bonifikaty. Dotyczy to jednak tylko gruntów należących do Skarbu Państwa. W przypadku działek należących do samorządów, wysokość ewentualnych zniżek będą ustalać gminy.    
Kto zyska a kto straci?
W Warszawie prezydent Trzaskowski ustawą rady miasta znosi bonifikatę 98% na 60%. Warszawiacy są oburzeni.
Natomiast w podwarszawski miasteczku, w Pruszkowie, już w styczniu w 2015 roku ustawą rady miasta zniesiono ową bonifikatę z 90% na 50%.
Dlatego czynsz w Pruszkowie, w zasobach spółdzielczych, jest wyższy niż w Warszawie.

Obecnie, podatek od dzierżawy wieczystej w Pruszkowie za 1 m2 wynosi 0,99 zł.., tak jest przy ul. Lipowej.
Policzmy ilość m2 danego mieszkania, doliczmy pozostałe na piętrze, potem dodajmy w pionie i pomnóżmy przez podatek od dzierżawy wieczystej za m2. Zobaczycie państwo, ile pieniędzy wpływa do kasy miasta.
Ziemię pod blokiem można by wykupić na własność w ciągu 3-4lat.
Pruszkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa jest największą w Polsce, bo 80% terenu miasta stanowią grunta dzierżawione przez spółdzielnię. Przy reorganizacji państwa w 1999r miasto otrzymało te grunty za darmo ze Skarbu Państwa. Dotyczy to  wszystkich gmin w Polsce.

Niestety ustawodawca nową ustawą uwłaszczeniową dał kolejne fory samorządom, dlatego samorządowcy mogą udzielać bonifikaty wedle uznania.
Powinien być jeden podatek od nieruchomości, a nie dwa od nieruchomości i podatek od ziemi za dzierżawę wieczystą.


14.12.18





Tatarka
O mnie Tatarka

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Gospodarka