Warto zobaczyć. Zamek Królewski w Warszawie postanowił przypomnieć o marszałku Stanisławie Małachowskim organizując wystawę „Stanisław Małachowski. Bohater. Mit. Symbol”.
Małachowski urodził się w 1736 roku w Końskich, herbu Nałęcz, hrabia na Końskich i Białaczowie. Był marszałkiem Sejmu Czteroletniego. Sportretowany przez Jana Matejkę na słynnym obrazie „Konstytucja 3 maja 1791 roku”. Za wiele zasług dla ojczyzny nazywano go bohaterem narodowym, polskim Arystydesem / Arystydes ateński polityk i dowódca wojskowy, nazywany Sprawiedliwym/.
W 2021 roku, tu na Salonie24, udowadniałam iż Małachowski był nie tylko współtwórcą Konstytucji 3 maja 1791 roku, ale głównym pomysłodawcą. STOP.
Robię korektę swych zapisków, bo czytając wywiad z kuratorem wystawy z Norbertem Halińskim, spostrzegłam ważne zdanie: "był jednym z pierwszych faktycznych twórców rękopisu konstytucji trzeciomajowej". Czyli wiemy jak było.
Gdyby król Stanisław August Poniatowski, nie był tchórzem i nieuległy wobec carycy Katarzyny – była szansa iż do II rozbioru Polski niedojdzie.
W 1787 roku w Kaniowie król Stanisław August Poniatowski/SAP/ spotkał się z carycą Katarzyną /z raptularzy wiemy o chłodnym przyjęciu polskiego króla przez carycę/. W drodze powrotnej, prawdopodobnie, król SAP spotkał się z cesarzem Józef II. O czym rozmawiali przez dwie godziny? Przypuszczam, że wynikiem tej rozmowy było odstąpienie Austrii od II rozbioru Polski.
Z niewiadomych przyczyn, w tejże drodze powrotnej do Warszawy, król SAP zboczył z trasy i przyjechał do Maleńca, aby zwiedzić najnowocześniejszą fabrykę metalurgiczną w Europie, którą można było przystosować do produkcji broni, co uczyniono w późniejszym czasie.
Przypuszczam, iż zmiana trasy była zaaranżowana przez marszałka Małachowskiego. Fabryka w Maleńcu, być może, powstała z inicjatywy marszałka Małachowskiego, mimo iż Maleniec nie leżał w jego dobrach koneckich.
Maleniecką hutę wybudował Jacek Jezierski, kasztelan łukowski, poseł na Sejm Czteroletni, spiętrzając wody rzeki Czarnej i wykorzystując rodzime zasoby rudy żelaza.
Zapewne wystawę na Zamku Królewskim odwiedzą mieszkańcy z Końskich, wszak wieś Końskie rozbudował magnacki ród Małachowskich. Mają kogo powspominać.
3.05.22
Inne tematy w dziale Kultura