Marek Rutkowski Marek Rutkowski
830
BLOG

Jak Anglicy w 1793 nie chcieli proroczo umierać za Gdańsk - podobie jak Francuzi w 1939

Marek Rutkowski Marek Rutkowski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 18

Ów  niezmiernie istotny z punktu widzenia I Rzeczypospolitej (gdy Francuzi proponowali oddanie Szwecji Gdańska i Prus Królewskich jeden z polskich reprezentantów w Oliwie w roku 1660 powiedział, że "nikt dobrowolnie sobie gardła nie da poderżnąć") , zamieszkały przez prowadzących ogromnie profitogenny handel, niezwykle wiernych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej -  Niemców (nie mylić z dzisiejszą dowolną  ludnością,   pochodzącą z obszarów od Kołomyi po Pińsk i Radom, etc)  nie  raz stał się wymownym symbolem zdradzieckiego stosunku Zachodu do kwestii polskiej.


Tak też było w roku 1793, podczas trwania niesławnego Sejmu Grodzieńskiego (kóry jednak w tym czasie wysyłał do całej Europy dramatyczne prośby o ratunek), gdy 11 lipca 1793 roku angielski znaczący polityk lord Beauchamp  zapewniał jednego z pruskich dyplomatów (Girolamo Lucceschiniego) tymi mniej więcej słowy:

"że gdyby nawet jego rząd miał kiedykolwiek jakiekolwiek tendencje do występowania przeciw zaborowi [ Polski]  to było to po prostu spowodowane  względami   polityki wewnętrznej; i że był on [obecnie]  upoważniony do stwierdzenia, że Anglia przestała interesować się Polską, oraz nie miała zamiaru wplątać się w konflikt z  Prusami i Rosją z powodu portu w Gdańsku  i kilku polskich towarów handlowych".


Słowa te były nie tylko złowieszcze, ale i prorocze. Po 146 kolejnych latach,  -  jesienią i zimą  roku 1939 prasa francuska pełne była przecież artykułów o braku potrzeby "umierania za Gdańsk".

Tak  oto magiczne słowo "Gdańsk"- o czy warto wiedzieć- stało się  przynajmniej od drugiej połowy XVIII wieku symbolem zdrady przez Zachód sprawy polskiej.

@ artykuł chroniony prawem autorskim.

PS

Jak opisywano anonimowo Francis Seymour-Conway,'a 1st Marquess of Hertford (lorda Beauchamp) w 1777 roku, był on uważany za  "the worst man in His Majesty's dominions".


Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (18)

Inne tematy w dziale Kultura