Zgodnie z ustawą wprowadzoną w Rosji carskiej w roku 1834 a zatem za czasów Mikołaja I, tzw. wielkie drogi w Imparium Romanowych (wliczając w to teren Ziem Zabranych Rzeczypospolitej) były następujące:
a) gościniec, zwany białoruskim, z Petersburga na Kijów do Odessy;
b) gościniec z Rygi na Szawle do Taurogów;
c) gościniec komunikacyjny idący od Taurogów, na Wilno i Grodno do Białegostoku;
d) gościniec z Kijowa na Żytomierz i Dubno do Radziwiłłowa;
e) droga z Kijowa na Czernihów, Kursk, Orzeł i Tułę do Moskwy;
f) gościniec z Moskwy do Jarosławia;
g) droga z Moskwy na Tułę, Orzeł, Nieżyn, Kijów, Żytomierz i Dubno do Radziwiłowa;
h) gościniec z Orła na Kursk, Charków, Połtawę, i Kremieńczug do Odessy (z jednej strony, „a następnie, jeśli okaże się potrzeba, z drugiej na Don i Kaukaz”);
i) droga z Moskwy do Riazania;
j) droga z Moskwy do Kaługi;
k) gościniec z Rygi na Połock, Witebsk, Smoleńsk i Gżack do Moskwy, „albo, po bliższym rozważeniu, prosto przez Siebież, Wielkie Łuki, Białą i Gżack".
Prawodawca zakładał, że liczba tych dróg z czasem może być powiększona i że kierunek ich ulec może niezbędnym zmianom; przy czym szczególnie brano pod uwagę mozliwośc budowy drogi Mohylewa na Żytomierz, Berdyczów i Tulczyn do Odessy; oraz - ,jeżeli byłaby taka potrzeba z Bałty przez Dubossary do Skulan, do granicy Mołdawii.
Jak zatem widać tzw. „wielki szlak komunikacyjny” łączący Polskę z Rosją miał przebiegać po trasie: Białystok- Grodno - Wilno- Taurogi – Szwle -Ryga –Połock- Witebsk- Smoleńsk - Gżąck - Moskwa (ewentualnie od Rygi: Siebiez- Wilekie Luki- Biała- Gżack- Moskwa)
@copyright Marek Rutkowski
PS uwaga na ewentualne manipulacje, przekłamania i prowokacje, jakie mogą się pojawiać we wspisach na tym blogu
Inne tematy w dziale Kultura