Jakkolwiek powszechne znane jest zaangażowanie władz carskich w sprawy Ameryki Północnej i stworzenie nawet specjalnej Kampanii Amerykańsko-Rosyjskiej, to udział statków posługujących się flagą carską w handlu murzynami, bardzo często występujący jeszcze w latach trzydziestych XIX wieku, jest zupełnie owiany mgłą tajemnicy. Problem ten tymczasem okazał się na tyle poważny i bijący w image carskie, iż w grudniu roku 1835 rozsiani po świecie carscy konsulowie generalni oraz zwyczajni odebrali z Petersburga rozkaz ogłoszenia w swoich okręgach konsularnych ogłoszenia dotyczącego tego procederu.
Zawierało ono znamienne zapisy, gdzie czytamy. „Gdy Rząd cesarsko-rosyjski ma przyczynę mniemać, że ludzie, którzy, ku wzgardzie praw swego kraju, nie przestając oddawać się handlowi murzynów afrykańskich, mają zamiar używać flagi rosyjskiej, w celu zasłonienia swoich zbrodniczych spekulacji przed pogonią ze strony mocarstw, które umówiły się pomiędzy sobą o prawie wzajemnej rewizji i imania, w razie naruszenia ustaw przeciw handlowi murzynów, przeto konsulat....[w n…..], odebrał rozkaz ostrzeżenia właścicieli i szyprów okrętów, iż nikt nie ma prawa wywieszać flagi marynarki kupieckiej rosyjskiej właściwej, kto nie odebrał na to pozwolenia od rządu cesarskiego; że takowe pozwolenie powinno być w formie urzędowego patentu, i że się daje nie inaczej, jak pod warunkami, w prawach Cesarstwa opisanymi, na koniec że wszelkie naruszenie tego prawidła i wszelkie nieprawne użycie flagi rosyjskiej, ma być uważane za fałszerstwo, i wystawia tego, kto się go dopuszcza, na skutki takiego nieprawego czynu; że nade wszystko statki do handlu murzynami służące, idące pod flagą ruską i schwytane przez czyjkolwiek okręt, nie mogą w żadnym razie odwoływać się do tejże flagi, w celu zjednania opieki rządu Cesarskiego, i uniknienia tym sposobem zasłużonej kary”.
Pomimo tego ostrzeżenia nadal jednak Rosjanie, lub osoby się pod Rosjan podszywające uczestniczyły w procederze handlu murzynami. W konsekwencji np. w roku 1839 został zatrzymany przez okręt angielski na wybrzeżu afrykańskim płynący pod flagą rosyjską i podejrzany o o handel niewolnikami statek „Gołubczyk”. Wtedy też dopiero podano do publicznej wiedzy w Cesartwie Rosyjksim treść wskazanej powyżej noty konsularnej. Ostatecznie Rosja carska zakazuje formalnie handlu murzynami 20 grudnia 1841 roku.
Por tez. . http://szukajacprawdy.salon24.pl/665886,rosja-carska-zakazuje-handlu-murzynami-20-grudnia-1841-roku
@copyright Marek Rutkowski
PS uwaga na prowokacje , przekłamania i manipulacje, jakie mogą się pojawić we wpisach na tym blogu
Inne tematy w dziale Kultura