Po ustanowieniu w Wielkiej Brytanii w roku 1806 słynnego „Abolition Act of Slavery”, na Kongresie Wiedeńskim pozostawiono jednak państwom europejskim swobodę określenia daty wprowadzenia zakazu handlu niewolnikami. Dopiero dnia 20 Grudnia 1841 roku w Londynie zawarto traktat pomiędzy Rosją, Austrią, Francją, W. Brytanią oraz Prusami „o zatamowaniu handlu murzynami”(sic). Traktat ten został następnie ratyfikowany w 4-ech egzemplarzach przez cara Mikołaja I w St. Petersburgu dnia 3/15 Stycznia 1842 roku.
Następnie Rządzący Senat miał obowiązek wydać dokładne przepisy nawiązujące do omawianej kwestii. Razem z ukazem Mikołaja I-go "Gazeta Senacka" ogłosiła też w językach francuskim i rosyjskim oryginalny tekst traktatu zawartego w Londynie 8/20 Grudnia 1841 roku.
Jak można było przeczytać w rzeczonym ukazie, w traktacie z grudnia 1841 roku „nie tylko postanawia[ło] się zabronić lub ponowić zabronienie wszystkim poddanym umawiających się stron prowadzenia handlu murzynami w ich posiadłościach lub pod ich flagą, czy dopomagać mu swoimi kapitałami, lub okrętami, i w ogóle brać w nim jakikolwiek bezpośredni lub inny udział, lecz zalecono i wszelkie kroki ku wznowieniu lub dalszemu prowadzeniu tego handlu uważać za przestępstwo równe morskiemu rozbojowi i wszystkie używane ku temu okręty pozbawiać praw do ochrony, jakie im nadaje flaga tego lub innego z umawiających się mocarstw.”
Na podstawie omawianego traktatu car rozkazał też wszystkim poddanym swego imperium aby od tego czasu „każdego kto będzie właściwym na to ustanowionym porządkiem przekonany o prowadzenie handlu murzynami, lub o jakikolwiek bezpośredni, czy inny udział w tym handlu, oddawać pod sąd i skazywać na kary w prawie naszym za rozbój i grabież morską przepisane.”
Zatem z formalnego punktu widzenia Rosja (jak i Prusy oraz Austria) przystąpiła do międzynarodowego zakazu handlu murzynami (w tekście dostępnym w podawanej oficjanie wersji występuje to słowo: nie „niewolnikami”) dnia 20 grudnia 1841 roku, 26 lat po podpisaniu stosownego zobowiązania złożonego w trakcie obrad w Wiedniu w roku 1815.
@ copyright Marek Rutkowski
PS uwaga na ewentualne prowokacje, manipulacje i przekłamania ,jakie mogą pojawiać się we wpisach na tym blogu
Inne tematy w dziale Kultura