Marek Rutkowski Marek Rutkowski
217
BLOG

Drewniana architektura żydowska -carska próba ograniczenia

Marek Rutkowski Marek Rutkowski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 8

Typowa architektura żydowska kojarzy się w wielu miejscowosciach, szczególnie wschodniej Polski, z budynkami drewnianymi. Otóż możliwości ich budowy przez Żydów  przechodziły w XIX wieku burzliwe dzieje.

Na podstawie bowiem artykułu ósmego pierwszego ukazu cara Aleksandra I-go i z   maja 1822 гoku, wydanego przez Radę Administracyjną, zabroniono  Żydom (Starozakonnym) stawiać drewniane domy w bardziej znaczących miastach.Chodziło o miasta wojewódzkie (później: gubernialne); powiatowe oraz inne bardziej istotne lokalizacje.

Tymczasem w początkach lutego 1847 roku , a zatem po 25 latach,  kolejny car – Mikołaj I – zdecydował się zakaz ten uchylić. Na mocy tego postanowienia, od wiosny roku 1847 wolno już było ludności żydowskiej budować domy drewniane w miastach, tam gdzie ówczesnej prawo pozwalało Starozakonnym na stałe osiedlenie, i gdzie można było wystawiać takie budowle przez wyznawców innych wyznań.

Jak zatem widać, podjęta przez władze carskie w pierwszej połowie XIX wieku próba zmuszenia ludności żydowskiej do wystawiania w miastach budynków  li tylko murowanych (najprawdopodobniej zasadniczo ze względów ekonomicznych) nie spełniła oczekiwań. Odtąd znowu kwartały żydowskie kojarzyć  się zaczęły z typowymi domkami drewnianymi, jakich sporo jeszcze zostało w wielu miejscach Polski.

@copyright Marek Rutkowski

PS. Uwaga na ewentualne prowokacje, manipulacje i przekłamania, jakie mogą się pojawiać we wpisach na tym blogu. 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Kultura