Marek Rutkowski Marek Rutkowski
371
BLOG

Cenzura w Rosji czasów Mikołaja I -1850

Marek Rutkowski Marek Rutkowski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

            Budząca powszechny postrach, będąca jakby najbardziej bezpośrednią emanacją systemu samodzierżawia XIX wieku, moskiewska cenzura czasów Mikołaja I znajdowała się w szczytowym okresie swojej działalności. Z biegiem czasu natężenie jej prac jeszcze się przy tym  zwiększało. Niezwykle pouczające jest zatem  - zdaniem piszącego niniejsza notę -  ukazanie warunków jej funkcjonowania pod koniec rządów Mikołaja I. Otóż na przełomie sierpnia i września 1850 roku petersburska Rady Państwa zatwierdziła nowy – obowiązujący w państwie moskiewskim - nowy etat rosyjskiego  Zarządu Cenzury oraz przepisy o przywilejach cenzorów (dla Królestwa Polskiego wprowadzono zupełnie odrębne przepisy)

            Carski Główny Zarząd Cenzury składał się zatem: a) z prezydentów Akademii Nauk oraz Sztuk Pięknych, b)  z „towarzysza” ministra oświecenia; c)  z członków  Duchownego Zarządu Wyznania Prawosławnego; (mianowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Spraw Zagranicznych, poprzez ukazy carskie); d)  z zarządzającego III Oddziałem Przybocznej Kancelarii Carskiej (policja tajna); e)  z kuratora Petersburskiego Okręgu Naukowego oraz  z innych osób, powołanych do tej funkcji „monarszym zaufaniem” Mikołaja I.

             Natomiast układ i obsada poszczególnych komitetów cenzury w Rosji carskiej ostatniego etapu władania Mikołaja I  był  następujący: 

a) Petersburski Komitet Cenzury – 6 cenzorów, (płaca każdego to 1,500 rubli  srebrem rocznie  oraz  1500 rubli na wydatki; 

b)  Moskiewski Komitet Cenzury – 4 cenzorów, 

c)  Ryski Komitet Cenzury – 4 cenzorów

d) Wileński  Komitet Cenzury– 3 cenzorów,  oprócz tego: 2 cenzorów ksiąg  żydowskich

e) Kijowski  Komitet Cenzury – 2 cenzorów,  oprócz tego: 2 cenzorów ksiąg  żydowskich

f) Odeski  Komitet Cenzury – 3 cenzorów

g) jeden cenzor w Dorpacie (Tartu)

h) jeden cenzor w Rewlu(Tallinnie)

i) jeden cenzor w Kazaniu (obierany spomiędzy profesorów lokalnego uniwersytetu)

Oprócz powyższego, istniał jeszcze w Rosji mikołajewskiej  Komitet Cenzury Zagranicznej, gdzie jego  prezydent pobierał płacę w wysokości 1,715 rubli i miał do dyspozycji  1 715 rubli na wydatki. Oprócz jego, funkcjonowało tu  3 starszych cenzorów pobierających po 1 500 rubli uposażenia, i tyle samo pieniędzy „na stół”. W Komitecie Cenzury Zagranicznej było też zatrudnionych 3 młodszych cenzorów, pobierających po 1 250 rubli  „i tyleż na stół”; 3 pomocników starszych cenzorów posiadających po  700 rubli rocznego uposażenia  i  500 rubli na wydatki. Pracował też tu bibliotekarz, pobierający 800 rubli płacy i tyle samo na wydatki

Według ustawy z przełomu sierpnia i września 1850 roku roczny etat ogólny moskiewskiego Zarządu Cenzury wynosił trochę powyżej 100 tysięcy rubli srebrem.

      Co do samych cenzorów, ustawa z 1850 roku  wskazywała, iż na te posady mogli być wyznaczeni tacy tylko urzędnicy, którzy „wzięli  instrukcję” w rosyjskich instytutach nauczania wyższego, ewentualnie  „innym sposobem nabyli gruntownej znajomości nauk”. W tym ostatnim wypadku, niezbędnym warunkiem było aby mieli oni pełną świadomość zarówno historii jaki i najnowszych osiągnięć literatury rosyjskiej lub obcej,  oczywiście w zależności od powierzonych obowiązków.

       Pracujący na etacie cenzorzy do końca swojej pracy byli zwolnieni z  obowiązku rekruckiego. Będąc na tymże etacie, cenzorzy nie mogli jednak  podejmować żadnych innych dodatkowych zajęć. Poza tymi z nich, którzy zajmowali się kontrolą ksiąg żydowskich, mieli oni prawo,  nawet nie zmieniając zakresu swoich obowiązków, stopniowo otrzymywać coraz to wyższe stopnie/rangi  do wysokości trzech kolejnych stopniami powyżej od nominalnie ustanowionego dla nich czynu (rangi).  Pensje emerytalne oraz  wsparcie jednorazowe otrzymywali oni zgodnie z tymi samymi przepisami, jakie obowiązywały w Ministerstwie Oświecenia  w stosunku do zatrudnionych na posadach naukowych.  Natomiast cenzorzy ksiąg hebrajskich, zlokalizowani przy  wileńskim i kijowskim komitecie cenzury pobierali płace zgodnie z tym samym etatem co inni, jednak bez jakichkolwiek  przywilejów służbowych.

     Jak zatem widać, ustawa z roku 1850 nie wspominała o cenzorach na terenie Syberii. Poza Komitetem Cenzury Zagranicznej, w Rosji carskiej roku 1850 pracowało zatem łącznie 29 cenzorów 9 w tej pierwszej instytucji było zatrudnionych 10 cenzorów i jeden bibliotekarz. Razem daje to liczbę  40 osób zatrudnionych w niezwykle sprawnej i skrupulatnej  moskiewskiej cenzurze końcówki rządów Mikołaja I

@copyright Marek Rutkowski

PS uwaga na ewentualne prowokacje, manipulacje  i przekłamania jakie mogą pojawić się w komentarzach na tym blogu.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura