Marek Rutkowski Marek Rutkowski
383
BLOG

Niewytłumaczone zatonięcie carskiego statku wojennego "Lefort" z 828 osobami

Marek Rutkowski Marek Rutkowski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Jednym z najbardziej tragicznych wydarzeń związanych z funkcjonowaniem na Bałtyku  w XIX wieku moskiewskiej floty wojennej było  zatonięcie 84 działowego  liniowego okrętu wojennej floty carskiej „Lefort”. Wydarzenie to  miało miejsce o godz. 7 min. 3 z rana 10/22 września 1857 roku  w odległości 5 ½  mil włoskich na północ-północny-wschód od wyspy "Wielki Tiuters"(Tyters), na głębokości 30 sążni. Do zatonięcia statku, płynącego w eskadrze wespół z innymi carskimi okrętami wojennymi: „Władymir” oraz „Cesarzowa Aleksandra”, podczas pływu z Tallinna (Rewla) do Kronsztadtu (na moskiewskich wodach wewnętrznych).  Jak wynikało z raportu dowodzącego eskadrą kontradmirała Nordmanna, ok.. 0,5 mili od południka  Tiuters (Tyters), statki „Władymir” oraz „Cesarzowa Aleksandra”, zawróciły z wiatrem;  podczas tego manewru silne uderzenie wiatru przechyiło  „Lefort’a” na bok. Nachylenie było tak silne, iż mimo zwiniętych żagli,na pozostaychs tatkach spodziewano się iż „Lefort” straci maszty. Tymczasem okręt ten „ustalił się w tym położeniu, nachylając się coraz więcej i więcej i/…/ Lefort całkiem się przewrócił i w kilka minut już go nie było.”  Jak podawał Nordmann, „przeżegnawszy się pobożnie, patrzyliśmy na miejsce gdzie przed chwilą był okręt, gdy ten, raz jeszcze całym prawym bokiem podniósł się ponad fale, i natychmiast potem zniknął” Razem z okrętem zatonął jego dowódca, 12 oficerów,  743 marynarzy niższych rang,  oraz ich 55 żon i 17 dzieci” (czyli razem: 828 osób). Opisana tragedia została przez władze carskie zakwalifikowana jako „nieszczęście, /.../ żadnym sposobem nie dające się wytłumaczyć”

 

Przypomnieć tu zatem wypada o zatonięciuw nocy z 27 na 28 września 1994 za zbliżonych wodach promu  „Estonia” z 854 osobami na pokładzie. Wydarzenie to Estońcyzcy uczcili pomnikiem znajdującym się na Starym Mieście w Tallinnie.

Oba te odległe w czasie wydarzenia łączy zbliżona lokalizacja, liczba zatopionych osób , a nawet datacja miesięczna i dniowa. Łączy też do dziś osotaecznie nie wytłumaczona przyczyna zatonięcia.  

@copyright Marek Rutkowski

PS Uwaga na edwentualne prowokacje, przekłamania i manipulacje, jakie mogą się pojawiać we wpisach na tym blogu 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura