Marek Rutkowski Marek Rutkowski
206
BLOG

(Ostatnie) zbrojne warcholstwo w sądach Ziem Zabranych - 1849

Marek Rutkowski Marek Rutkowski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

Okazuje się, iż jeszcze w połowie XIX wieku polscy urzędnicy pracujący na terenie Ziem Zabranych byli w stanie  jawnie, a nawet z bronią w ręku,.in.  przeciwstawić się władzy moskiewskiej, i to jeszcze na terenie sądu. Przypadek taki dotyczył oficjalisty kancelaryjnego 3 stopnia, Leopolda Gołembiowskiego, który „podczas znajdowania się w służbie, w Sądzie Ziemskim Surażskim(na wschodzie Białorusi, w dawnym województwie witebskim, tużź przy dawnej granicy Rzeczypospolitej z Moskwą), przez swawolę zranił wystrzałem drobnego śrotu żołnierza Ignatjew”.

Za ten czyn został on w roku 1849  skazany  na oddanie na szeregowca w sołdaty, gdzie jednak uczyniono go  w krótkim czasie „zupełnie niezdatnym do służy”. W związku z tym  w roku 1854 został on zdymisjonowany,   a  dzięki późniejszemu wstawiennictwu i staraniom matki przywrócono mu z czasem prawo do wejścia do służby cywilnej.

Opisany wypadek nie był to może „ostatni zajazd na Litwie” ale na pewno jeden z ostatnich przykład zbrojnego warchostwa w sądzie. 

Jak zatem widać,  polska szlachta  zajmująca w połowie XIX wieku ogromną większość stanowisk na terenach zabranych dawnej Rzeczypospolitej, nie tylko w wielu wypadkach  zachowała swego ducha ale i poczucie  pewnej niezależności, różniąc się tym samym zasadniczo od członków moskiewskiego „czynu”.

@copyright Marek Rutkowski

 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Kultura