Marek Rutkowski Marek Rutkowski
217
BLOG

Polscy rekruci przeznaczeni do moskiewskiej floty 1853 - 1857

Marek Rutkowski Marek Rutkowski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Danina krwi jaką płaciło Carstrwiu Moskiewskiemu Królestwo Polskie od roku 1832 poprzez  25-letnia (czesem 15-letnia) służbę w wojsku rosyjskim polskich obywateli, nie dotyczyła bynajmniej tylko wysyłania polskich żołnierzy w góry Kaukazu czy na stepy Azji Środkowej, czy ewentualnie na Sybir („Polska, jej dzieje i kultura”, t.III  podaje, iż zginęło w tych walkach do 300 tysięcy Polaków). Otóż  na początku lat pięćdziesiątych XIX wieku moskiewska władza najezdnicza zdecydowała o nowym  masowym przeznaczeniu polskich rekrutów, tym razem – chociaż Królestwo Polskie nie miało dostępu do morza -  do słuzby morskiej.

.W roku 1853, a zatem na niewiele czasu przed wybuchem Wojny Krymskiej, car moskiewski Mikołaj I postanowił (ukaz został ogłoszony przez  Rządzący Senat dnia 3/16  lipca  1853 roku) aby pochodzący z Królestwa Polskiego rekruci,  „stale przeznaczani byli  do służby w Wydziale Marynarki”.

Po czterech latach, w sierpniu  roku 1857 zmieniono jednak tę decyzję. Bowiem dnia 31 lipca/12 sierpnia 1857 roku  minister zarządzający Ministerstwem Marynarki doniósł Rządzącemu Senatowi, iż nowy car – Aleksander II nakazał  na przyszłość zaprzestać  przeznaczania a rekrutów rodem z Królestwa Polskiego do służby morskiej. Jednak w stosunku do rekrutów z Królestwa Polskiego, którzy już weszli do moskiewskiej marynarki,  zdecydowano o utrzymaniu uprzednich rozporządzeń.

Inwencja Mikołaja I co do wykorzystania i losu polskich poborowych nie opuszczała tego monarchy moskiewskiego aż do ostatnich lat jego  życia, obejmując nawet służbę obywateli kraju bez dostępu do morza w  marynarce wojennej Moskwy. Nalezy się też zastanowić czy to ostanie posunięcie moskiewskiego cara nie mogło być zwiążane z znacznym zmniejszeniem intensyfikacji dotychczasowych krwawych walk w górach Kaukazu i w Azji Centralnej.    

@ copyright Marek Rutkowski

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Kultura