Jaki los pośmiertny mógł spotkać rosyjskiego wodza, który nie spełniał oczekiwań swego cara. Najlepszym, bo powiązanym z Powstaniem Listopadowym, przykładem będą tu smutne i pouczające dzieje pośmiertne Iwna Dybicza zabałkańskiego
Jakkolwiek powszechna jest wiedza o śmierci stojącego na czele atakującej Powstańców Listopadowych moskiewskiej I armii czynnej, prusaka ze Śląska Iwana Iwanowicza Dybicza Zabałkańskiego (w rzeczywistości: grafa Hansa Karla Friedricha Antona von Diebitsch-Sabalkanski’ego), nie jest już tak znane dalsze dzieje tego prusko-moskiewskiego.
Otóż pomimo faktu iż zmarł on, formalnie na cholerę (w niewyjaśnionych okolicznościach) wkrótce po bitwie pod Ostrołęką - 10 czerwca 1831 we wsi Kleszewie w pobliżu Pultuska, początkowo nie zdecydowano co zrobić z jego ciałem, do tego dochodziły opóźnienia związane z kwarantanną w podózny do Petersburga.
Dopiero 14 września 1831 roku , a zatem pond trzy miesiące po śmierci, urządzono Dybiczowi pogrzeb. Zwłoki Dybicza pogrzebane zostały na cmentarzu wołkowskim „ze wszystkimi godności jego należnymi honorami.”
Nie ulega wątpliwości iż wybór wołkowskiego cmentarza luterańskiego w Petersburgu, jak i trzymiesięczna zwłoka z pogrzebem, stanowiły wyraz oczywistej dezaprobaty cara Mikołaja I dla swego wodza (i to wodza, przypomnijmy, który co prawda zwyciężył polską armię pod Ostrołęka, ale armii tej nie zniszczył.
Dla porównania: zwyciężajacy ostatecznie Powstanie Listopadowe i rządzacy w Króelstwie Polskim w latach 1831/32 -1856 Iwan Paskiewcz otrzymał wspaniały grobowiec na wyspie na Wiśle, strzeżony przez twierdzę jego imienia (Iwangorod - Dęblin).
@copyright Marek Rutkowski
o tymczasowym grobie Dybicza tu;
http://www.piszkulturalnie.pl/zabytki-ziemi-piskiej/zabytkiziemipiskiej/plac-dybicza
tu grób Dybicza (obok ojca i żony) w Petersburgu
http://ubocze66.republika.pl/dybicz/dybicz.html
Inne tematy w dziale Kultura