Nawiązując do losów budynków polskich przedstawicielstw w Petersburgu w okresie zaborów, odnieść się trzeba (po zaprezentowaniu w uprzedniej nocie dziwnych wydarzeń związanych z tymi budynkami z roku 1853) do budowy (hotelu) Sekretariatu Stanu Królestwa Polskiego w Petersburgu w roku 1846.
Wyjaśnić bowiem wypada, iż w epoce paskiewiczowskiej (podobnie zresztą jak w okresie konstytucyjnym) stale przy carze moskiewskim rezydował Minister Sekretarz Stanu Królestwa Polskiego. Powołano także oczywiście - do obsługi stałych relacji z Królestwem - tzw. Sekretariat Stanu Królestwa Polskiego. Ze względu na stały ruch pomiędzy Warszawa i Petersburgiem, w roku 1846 postanowiono wybudować w stolicy państwa najezdniczego należący do polskiego sekretariatu hotel, mogący pomieścić przyjeżdżających do Petersburga z Polski posłańców, dygnitarzy etc.
Na lokalizację tego hotelu wybrano 4 kwartał 2 „admiralicyjnej” części Petersburga; a dokładnie został on zlokalizowany na rogu placu Cerkwi Św. Mikołaja (Soboru Św. Mikołaja i Objawienia Pańskiego) oraz ulicy prowadzącej do petersburskiego Teatru Wielkiego. Położenie kamienia węgielnego pod budowę tegoż budynku polskiego Sekretariatu Stanu, po wysłuchaniu nabożeństwa i poświęceniu fundamentów, miało miejsce dnia 9/21 maja 1846 roku.
Na samym obrzędzie nie był jednak obecny, przebywający właśnie w Warszawie, minister sekretarz stanu ds. Królestwa Polskiego Ignacy Turkułł (który za kilkanaście lat umrze z choroby , jakiej nabawi się jadąc bez opamiętania na spotkanie z carem). Nie „zaszczycił” tego momentu swoją obecnością żaden (nie tylko ze znaczniejszych) z przedstawicieli centralnych władz moskiewskiego imperium.
Jednak to nie znaczy że pierwszy kamień węgielny pod nowy budynek nie został położony przez Rosjanina. W rzeczywistości uczynił to dyrektor kancelarii polskiego Sekretariatu Stanu, rzeczywisty radca stanu, Rosjanin hrabia Goleniszczew-Kutuzow; dopiero po nim w tej „uroczystości” brali udział urzędnicy sekretariatu oraz (także mającej swoją siedzibę w Petersburgu) Komisji do rewizji i Ułożenia Praw królestwa Polskiego.
Warto przypomnieć o samym, mającym miejsce dnia 21 maja 1846 roku, początku budowy budynku należącego do Sekretariatu Stanu Królestwa Polskiego w Petersburgu, oraz o towarzyszących temu wydarzeniu okolicznościach. Istnieeje przy tym pytanie o zródla fianansowania tej budowli- mianowicie czy stawiano ją w oparciu o fundusz skarbu Królestwa Polskiego.
@copyright Marek Rutkowski
Inne tematy w dziale Kultura