Moskiewska polityka historyczna w stosunku do ujarzmionej Polski uprawiana przez poszczególne ministerstwa carskie miała swoje wybitne osiągnięcia. Jedno z nich kreowało wojskowych rosyjskich na bohaterów miary Termopil, broniących się w sile 25 kozaków i dowódcy przeciwko polskiej nawale 1400 żołnierzy.
W jednym z wydawnictw ministerialnych Rosji carskiej z początku wieku XX wieku znajduje się zapierający dech w piersiach opis pomnika bitwy pod Sędziejowicami z 14/26 sierpnia 1863 roku (odsłoniętego w roku 1873).
Otóż według tegoż wydawnictwa z początku XX wieku był to pomnik „na cześć bohaterskiego czynu oddziału lejb-gwardii pułku grodzieńskiego sztab-romistrza hrabiego Grabbe, który bronił się 14 sierpnia 1863 roku z 25 kozakami przeciwko 1400 [tysiącu czterystu] polskich powstańcom”.
Tymczasem oryginalny napis na samym pomniku głosi, iż wystawiono go: „na pamiątkę bohaterskiego czynu oddziału lejbgwardyjskiego grodzieńskiego huzarskiego pułku pod dowództwem sztabowego rotmistrza Grabbego, broniącego się 14/26 sierpnia 1863 w liczbie 25 liniowych Kozaków i 12 Dońskich Kozaków przeciwko 40 [czterdziestu] polskim buntownikom”.
Ze strony polskiej o bitwie tej napisano wiersz. Zrobiła to Maria Konopnicka, pisząc strofy pt. „O Zarembie 1863 r. w sierpniu pod Sędziejowicami" O samej bitwie tu:. http://ezdunska.pl/index.php/wiadomosci-aktualnosci/2356-uczcili-pami-powstacow-styczniowych-foto
Jak widać z napisu podanego we wskazanym powyżej linku, proporcje bitwy pod Sędziejowicami zamieniono w tym oficlanym wydawnictwie ministerialnym carskim z początków XX wieku z 37 (Rosjanie) do 40 (Polacy) na 25 (Rosjanie) do 1400 (Polacy).
Trudno jest podać przykład bardziej skrajnego przekłamania historycznego i manipulacji w ramach moskiewskiej polityki historycznej prowadzonej w stosunku do ujarzmionej Polski.
PS. Pomnik na lokalnym cmentarzu stoi do dziś
Inne tematy w dziale Kultura